Gry o tematyce zombie mogą przygotować nas na katastrofy

Kategorie: 

Kadr z gry Resident Evil 4 - źródło: John Moll
Gry wideo mają różny wpływ na człowieka. Jedne mogą nas edukować i rozwijać nasze umiejętności, inne natomiast zapewnią nam tylko dobrą rozrywkę - wszystko tak naprawdę zależy od tematyki. Jednak pewien szczególny gatunek gier może sprawdzić iż będziemy bardziej przygotowani na różne katastrofy.

 

Dotychczas przeprowadzono wiele badań które wyraźnie wskazują na korzyści płynące z gier wideo. Naukowcy z Uniwerstytetu Kalifornijskiego dowiedli, że odpowiednia gra ma znaczny wpływ na pracę mózgu i zdolności poznawcze nawet u osób powyżej 80 roku życia. Badacze z Uniwersytetu w Iowa odkryli, że gra "Road Tour" cofa pogarszanie się funkcji mózgu, poprawia pamięć, myślenie i zwiększa szybkość przetwarzania informacji wizualnej.

 

Uczeni z włoskiego Uniwersytetu w Padwie wykazali, że gry akcji, które uczą w jaki sposób działać szybko i zdecydowanie, poprawiają procesy decyzyjne a u dzieci z dysleksją poprawiają również umiejętność czytania. Natomiast Daphne Bavelier z Uniwersytetu w Rochester udowodniła, że dzięki grom wideo ludzie zwracają większą uwagę na ukryte szczegóły i zwiększają zdolność do szybkiego szacunkowania.

 

Jak widać, gry wideo mogą mieć wiele zastosowań. Od dłuższego czasu bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się gry o tematyce survival horror. Również i ten gatunek gier ma wielki wpływ na człowieka - na jego myślenie. Gry o zombie mogą okazać się bardzo przydatne dla wielu ludzi a w szczególności dla żołnierzy, policjantów, starażaków, ratowników czy osób, które mieszkają w krajach narażonych na katastrofy naturalne, takie jak trzęsienie ziemi czy huragany.

 

Jednym z lepszych przykładów jest postapokaliptyczna gra DayZ, w której walczymy zarówno z innymi graczami, jak i z zombie. Gracz musi przede wszystkim zdobyć żywność, wodę, opatrunki na wypadek zranienia oraz broń a jednocześnie musi bardzo ostrożnie się poruszać aby nie zostać zauważonym przez wrogów. Gdy zginie, zaczyna wszystko od zera.

 

Matthieu Guitton, adiunkt w kanadyjskim Laval University, badał i analizował zachowania ludzi w tej grze. W wywiadzie dla New Scientist powiedział, że gracze zachowują się tak jak w prawdziwym życiu - bywają egoistyczni i zdradliwi lecz czasem czują się winni, gdy celowo narażą innego gracza na niebezpieczeństwo ułatwiając sobie ucieczkę przed zagrożeniem.

 

Jego zdaniem świat wirtualny, jak np. wymieniona gra DayZ, jest bardzo dobrym sprawdzianem dla człowieka aby mógł sprawdzić swoje zachowanie w sytuacji, gdzie jego życie będzie niemal nieustannie zagrożone. Zatem gry wideo o tematyce zombie mogą nauczyć nas jak należy zachować się w momencie katastrofy - niekoniecznie naturalnej. W Polsce może nie jest to na tyle przydatne, ale w Japonii, gdzie nie da się przewidzieć nadchodzącego trzęsienia ziemi, może być naprawdę cenne.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj