Gry akcji poprawiają nasze umiejętności wzrokowe

Kategorie: 

Scena z gry komputerowej "Counter-Strike" - źródło: John Moll
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Daphne Bavelier z Uniwersytetu w Rochester, gry wideo typu FPS mają pozytywny wpływ na umiejętności wzrokowe. Praca została przedstawiona w Amerykańskim Towarzystwie Na Rzecz Postępu w Nauce (AAAS).

 

Badania Daphne Bavelier są prowadzone od ponad dekady i skupiają się na pozytywnym wpływie gier akcji na nasz system wizualny. Testy prowadzone były na początkujących graczach, którzy mieli spędzać około jedną godzinę dziennie, pięć dni w tygodniu na grach wideo typu FPS, strategicznych lub pamięciowych. Po pewnym okresie czasu, uczestnicy badania brali udział w testach, określających ich ostrość widzenia.

 

Okazało się, że dzięki grom wideo ludzie zwracają większą uwagę na szczegóły, jakie znajdują się na zaśmieconych scenach, oraz potrafią lepiej zauważyć obiekty na obrazie o niskim kontraście. Bavelier zwraca uwagę, że te cechy wizualne są często wspomagane przez okulary. Poprawa wzroku, wynikająca z gier wideo może więc zmniejszyć potrzebę korekcji wzroku.

 

Ponadto, z badań wynika również, że gry akcji zwiększają zdolność do szybkiego szacunkowania. Bavelier w trakcie testów przedstawiła uczestnikom żółte i niebieskie kropki a następnie poprosiła ich o wybranie dominującego koloru. Rówież w tym przypadku, gracze potrafili dokonać lepszych szacunków.

 

Naukowiec zaznacza, że jedna gra wideo nie będzie mieć identycznego wpływu na wszystkich graczy. Również nie wszystkie gry są tworzone tak, aby wpływały na nasz system wizualny. Z badań wynika, że największe efekty są widoczne, gdy gracz nie tyle co reaguje na zmiany, lecz sam powoduje ich powstawanie.

 

Interesujące może się wydawać również odkrycie iż gra "Unreal Tournament 2004", specjalnie zmodyfikowana do celów badawczych, wywiera pozytywny wpływ na osłabioną zdolność widzenia w jednym oku (tzw. "leniwe oko"). Daphne Bavelier planuje przeprowadzić nawet badania przedkliniczne w tym kierunku oraz opatentować pomysł.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj