Grupa potężnych mikrorobotów potrafi przetoczyć samochód

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Naukowcy zaprezentowali małe, lecz niezwykle potężne roboty, które są w stanie przetaczać obiekty o masie nawet 2 tysiące razy większej od nich samych. Inspiracja z natury okazała się kluczem do sukcesu.

 

Badaniem zajęli się specjaliści z Uniwersytetu Stanforda z Laboratorium Biomimetyki i Zręcznych Manipulacji. Ich niewielkie roboty, które nazwano μTug, potrafią współpracować ze sobą niczym mrówki. Choć ich łączna masa wynosi jedynie 100 gramów, podczas demonstracji potrafiły przetoczyć samochód osobowy o masie 1770 kilogramów.

 

Jest to niezwykłe osiągnięcie, które z całą pewnością będzie miało ogrom zastosowań. David Christensen, jeden z autorów pracy przedstawił bardzo interesujące porównanie, które pozwala nam uzmysłowić sobie jak potężne są te mikroroboty - to tak jakby sześciu ludzi próbowało przetoczyć obiekt o masie Wieży Eiffla i trzech Statuł Wolności, tj. prawie 11 tysięcy ton.

 

Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne. Technologia tego typu okaże się przydatna właśnie podczas przetaczania bardzo ciężkich obiektów. Być może w przyszłości powstanie większa wersja takich robotów, które przy łącznej masie 1 kilograma przetoczyłyby obiekty ważące nawet 20 tysięcy kilogramów.

 

 

Źródło: http://www.nytimes.com/2016/03/14/technology/modeled-after-ants-teams-of-tiny-robots-can-move-2-ton-car.html?_r=1

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika kr

Zasadę pracy zespołowej

Zasadę pracy zespołowej stosowali już egipscy niewolnicy przy wznoszeniu piramid. W ówczesnych czasach było to podyktowane raczej ekonomiczną, a nie techniczną koniecznością. Obecnie w podobnej sytuacji wykorzystano by po prostu duży dźwig.
Istostą artykułu w źródłowej wersji było zaprezentowanie nadzwyczajnych właściwości kleju na nóżkach tych minirobotów, dzięki któremu nie ślizgają się na gładkim podłożu. 
Wykorzystanie tego typu minirobotów, opisanych w niniejszym artykule widziałbym raczej tam, gdzie niewskazana lub niemożliwa jest bezpośrednia praca człowieka lub większej maszyny, w środowiskach ekstremalnych; a więc np.:
- przy wykrywaniu mikropęknięć i uszczelnianiu poszycia stacji kosmicznych 
- przy inspekcji reaktorów atomowych
- przy inspekcji instalacji chemicznych
itp.
Największym problemem pozostaje jednak źródło zasilania, a także kwestia komunikacji i sterowania.
P.S.: Nazywanie ich mikro-robotami, to pewna przesada. To jeszcze nie te gabaryty!

Portret użytkownika czytelnik

Witam   Jedna uwaga,

Witam
 
Jedna uwaga, przenieść samochód a przetoczyć samochód to dwie różne rzeczy jak by autor nie wiedział.
Fajnie by było to skorygować bo brzmi nie profesjonalnie

Skomentuj