Grawitacja wciąż kształtuje powierzchnię ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Jak wszystkie planety, Ziemia jest produktem grawitacji. Stopniowo rosnąca masa pyłu i skał wciągnęła wystarczającą ilość materiału, aby stać się spęcznioną kulą mineralną, którą teraz nazywamy domem.

 

A dzisiaj grawitacja nadal kształtuje naszą planetę od wewnątrz w znacznie bardziej subtelny sposób, niż możemy sobie wyobrazić. Nowe badanie podkreśla subtelny wpływ grawitacji głęboko osadzonych struktur na unoszenie się i opadanie skorupy ziemskiej.

 

Naukowcy porównują je do masy lodu przyczepionej do góry lodowej pod wodą, która nie jest od razu widoczna, ale nadal odgrywa ważną rolę w strukturze i przesunięciach zachodzących powyżej.

 

Te głębokie przyciągania grawitacyjne i wstrząsy mogą powodować gwałtowne ruchy wzdłuż uskoków w skorupie ziemskiej, zapadając się pasów górskich i odsłaniając skały, które wcześniej znajdowały się 24 km pod powierzchnią, tworząc struktury znane jako metamorficzne kompleksy jądra.

 

Chociaż w wielu badaniach podejmowano wcześniej próby wyjaśnienia dokładnych mechanizmów powstawania metamorficznych kompleksów jądra, warunki ich ewolucji pozostają czymś tajemniczym. 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj