Google chce udostępniać internet 5G za pomocą dronów w ramach projektu SkyBender

Kategorie: 

Źródło: Google Titan

Facebook i Google rywalizują o to, kto jako pierwszy wprowadzi do powszechnego użytku bezzałogowce, które będą dostarczać nam internet. Jak powiadomił w styczniu brytyjski dziennik The Guardian, Google ma zamiar udostępniać superszybki internet korzystając z nowej technologii.

 

Obecnie nie wiemy zbyt wiele na temat projektu SkyBender. Jego szczegóły owiane są tajemnicą. Korporacja Google nie chce aby konkurencja wykorzystała informacje i tworzyła własną technologię, tym samym zagrażając jej biznesowi.

 

"Opracowywana technologia jest bardzo wrażliwa i poufna. Udostępnianie takich informacji mogłoby dostarczyć cennych informacji na temat innowacji technologicznych Google i potencjalnych biznesplanach i strategiach. Publiczne ujawnienie zagroziłoby wartości badanej technologii, pozwalając innym na wykorzystanie informacji Google w celu stworzenia podobnych produktów w niemal tym samym czasie" - wyjaśnił jeden z prawników Google.

 

Z dostępnych informacji wiemy tyle, że Google chce dostarczać superszybki internet przy pomocy specjalnych dronów Centaur, napędzanych energią słoneczną. Korporacja chce testować drony i technologię milimetrowych fal radiowych z nadzieją na jej komercjalizację. Dokumenty mówią o badaniach w paśmie 28 GHz.

 

Testy odbywają się w należącym do Virgin Galactic porcie kosmicznym Spaceport America, położonym w stanie Nowy Meksyk. Google otrzymało zgodę od Federalnej Komisji Łączności na testy bezzałogowców do lipca i złożyło właśnie wniosek o dwuletnią licencję na instalację nadajnika radiowego o mocy niemal 100 kW. Należy dodać, że korporacja musi płacić Virgin Galactic za korzystanie z tego obiektu i musi stosować się do pewnych zasad - nie wolno jej np. robić zdjęć wewnątrz budynku.

Źródło: Spaceport America

Należy dodać, że technologia milimetrowych fal radiowych posiada jedną istotną wadę. Jest to bardzo słaby zasięg który łatwo może zostać zakłócony np. przez deszcz, śnieg czy mgłę. Według Google, problem ten można rozwiązać korzystając z szyków fazowanych. Niestety miną lata zanim projekt Google, lub Facebooka, trafi do powszechnego użytku.

 

 

Źródła:

http://www.spidersweb.pl/2016/02/drony-google-project-skybender.html

http://www.zdnet.com/article/googles-hush-hush-100kw-transmitter-in-new-mexico-desert-whats-going-on-at-skybender-test-site/

http://www.theguardian.com/technology/2016/jan/29/project-skybender-google-drone-tests-internet-spaceport-virgin-galactic

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika doc

Deklarowane zamiary

Deklarowane zamiary zastosowania tej technologii w celu upowszechnienia dostępu do internetu wydają się być mocno wątpliwe. Raczej jest to jedynie przykrywka do rzeczywistego zastosowania. Bardzo prawdopodobne jest natomiast przeznaczenie faktyczne tej technologii  do celów militarnych nad terytorium wroga lub specjalnych nad terenami objętych kataklizmem. 

Skomentuj