Globalne ocieplenie wydłuża suche pory w lasach deszczowych Amazonii

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Jak wynika z najnowszych badań, południowa część Amazońskiego lasu deszczowego jest znacznie bardziej narażona na zamieranie ze względu na sezonowe susze. Ryzyko okazuje się być jeszcze większe niż sugerował model klimatyczny, używany przez Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC)

 

Zespół naukowców prowadzony przez profesora Rong Fu z University of Texas w Austin Jackson School of Geosciences zrewidował pomiary naziemnych opadów sprzed ostatnich 30 lat i doszedł do wniosku, że od 1979 roku sucha pora w południowej części lasu deszczowego wydłużyła się o około tydzień w ciągu jednej dekady. W tym samym czasie, coroczny sezon pożarów również się wydłużył. Badacze uważają, że wszystkiemu winne jest globalne ocieplenie.

 

Wyniki badań opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) okazują się sprzeczne z modelami klimatycznymi, używanymi przez IPCC. Model o którym mowa przewiduje iż suche pory w południowej części Amazonii wydłużą się góra o 10 dni do końca obecnego wieku nawet w sytuacji gdyby doszło do dramatycznego wzrostu stężenia gazów cieplarnianych.

 

Zespół badaczy twierdzi, że znaczna utrata lasów tropikalnych może doprowadzić do uwolnienia ogromnych ilości CO2 do atmosfery oraz zaszkodzić roślinom i zwierzętom w jednym z regionów o najwyższej bioróżnorodności na Ziemi. Według uczonych, wydłużenie się tego sezonu jest najprawdopodobniej spowodowane gazami cieplarnianymi, pochodzącymi od działalności człowieka, które zmniejszają ilości opadów.

 

 

Źródło: http://www.pnas.org/content/early/2013/10/15/1302584110.abstract?sid=9795e6fd-21d4-4c3a-b478-43d447bfce01

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj