Globalne ocieplenie powoduje, że ptaki mają dłuższe skrzydła

Image

Źródło: Wikimedia Commons

Najnowsze wyniki badań naukowych wykonanych przez specjalistów z University of Notre Dame w Sydney, wskazują na to, że globalne ocieplenie powoduje zmiany w fizjonomii papug z gatunku Rozella czarnogłowa (Barnardius zonarius), które mieszkają w zachodniej Australii. Ptakom rosną dłuższe skrzydła.

Po serii pomiarów wspomnianego gatunku papug stwierdzono, że zgodnie z teorią, w cieplejszym klimacie zwierzęta mają tendencję do tego, że wydłużają im się kończyny i po prostu stają się większe.

 

W przypadku rozelli czarnogłowych, ich skrzydła zwiększyły się średnio o 4 do 5 cm i to jedynie w ciągu ostatnich 45 lat. Zwiększenie wielkości kończyn ptaków ma według teorii, pomagać im w usuwaniu do otoczenia ciepła swojego ciała.

 

 

Skrzydła działają w tym wypadku jako radiatory. Zdolność utrzymania balansu temperaturowego ma kluczowy związek z możliwością przetrwania zmian klimatycznych przez niektóre gatunki zwierząt.

 

 

 

Ocena:

Człowiek, wykazuje podobne zmiany i młodzież jest znacznie wyższa - od tej sprzed 45 lat. Tak było i wcześniej, tylko uczeni - tłumaczyli to inaczej. Jakiś "poważny naukowiec" zauważył, że wyniki badań, zależą - od  intencji sponsora.

0
0