Geoinżynieria jednak nie powstrzyma globalnego ocieplenia?

Kategorie: 

Foto: euro-med.dk
Raport IPCC stwierdził we wrześniu tego roku, że tylko opryski chemiczne mogą uratować nas przed szkodliwymi zmianami klimatycznymi. Najnowsze badanie ujawnia jednak coś zupełnie innego.

 

Świat naukowy jest podzielony co do wprowadzenia geoinżynierii, zakładając oczywiście, że metoda ta nie jest już stosowana nad naszymi głowami. Przeprowadzane są różne badania w tym temacie, które potwierdzają lub zaprzeczają korzystnemu wpływowi oprysków chemicznych na ziemski klimat. Niemieccy naukowcy stwierdzili właśnie, że geoinżynieria nie rozwiąże problemu, a jeśli jest to prawda, to ludzkość już nie uratuje się przed globalnym ociepleniem, zakładając, że globalne ocieplenie rzeczywiście ma miejsce.

 

Uczeni wykorzystali do swoich najnowszych badań prostą analizę bilansu energii aby wyjaśnić jak reaguje cykl wodny na Ziemi na ogrzewanie promieniowania słonecznego w porównaniu do silnego efektu cieplarnianego. Globalne ocieplenie powoduje iż więcej wody odparowuje wraz ze wzrostem temperatur, powodując wysuszenie niektórych regionów a jednocześnie zwiększając opady deszczu w innych miejscach. Im więcej wody odparuje za każdy stopień ocieplenia, tym większy ma to wpływ na wzrost temperatury w obiegu wody.

 

Zespół naukowców stosował model bilansu energii aby określić wrażliwość cyklu wodnego na wzrost temperatury na powierzchni Ziemi na skutek silniejszego efektu cieplarnianego i zwiększonego promieniowania słonecznego. Silniejszy efekt cieplarniany prowadzi do grubszej "pokrywy" wokół Ziemi ale jeśli nie ma dodatkowego światła słonecznego, zwiększone parowanie odbywa się ze względu na wzrost temperatury. Zwiększenie ilości promieni słonecznych może poprawić przepływ energii przez powierzchnię Ziemi z powodu konieczności zbilansowania większego poboru energii z silniejszymi strumieniami chłodzącymi z powierzchni.

 

Plan opryskiwania zakłada walkę z globalnym ociepleniem zmniejszając ilość promieni słonecznych, które docierają do powierzchni naszej planety. Jednak gdy zespół uczonych zastosował ich wyniki badań do geoinżynierii okazało się, że jednoczesne zmiany w cyklu wodnym i w atmosferze nie mogą być zrekompensowane w tym samym czasie. Oznacza to więc, że odbijanie promieni słonecznych za pomocą celowych oprysków nie ochłodzi ziemskiego klimatu.

 

 

Źródło: http://www.earth-syst-dynam.net/4/455/2013/esd-4-455-2013.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj