Genetycy proponują „wyłączenie” rozmnażania komarów, aby z nimi walczyć

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy zaproponowali „wyłączenie” białek odpowiedzialnych za aktywację plemników komarów. Poinformował o tym Uniwersytet Kalifornijski w Riverside.<--break->

 

 

Komary łączą się w pary od ogona do ogona, a samce przekazują plemniki do dróg rozrodczych samic. Mogą tam być przechowywany przez jakiś czas, ale plemniki wciąż muszą przedostać się z punktu A do punktu B, aby doszło do zapłodnienia. Kluczem do zakończenia tego procesu są wyspecjalizowane białka uwalniane podczas wytrysku, które aktywują wici plemników, aby umożliwić im ruch. Bez tych białek plemniki nie mogą dostać się do komórki jajowej i pozostać nieruchome.

 

Naukowcy zbadali wszystkie białka w plemnikach komarów, aby znaleźć dokładnie te, które odpowiadają za aktywację plemników. Na początek naukowcy wybrali z populacji 200 samców komarów, a następnie pobrali wystarczającą ilość plemników z maleńkich dróg rozrodczych, aby przeprowadzić badanie spektrometrii mas. W efekcie autorzy pracy uzyskali kompletną listę białek z płynu nasiennego komarów.

 

W poprzednim badaniu ten sam zespół naukowców odkrył, że plemniki potrzebują wapnia, aby zapewnić energię do ruchu. Teraz mogli przyjrzeć się kompletnemu profilowi ​​białek i znaleźć białka kanałów wapniowych i poprzez eksperymenty dowiedzieć się, jak zakłócić ich funkcjonowanie.

 

Autorzy mają nadzieję, że dzięki tej metodzie uda się zapanować nad liczebnością komarów w przyrodzie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Już raz próbowali,i - nie

Już raz próbowali,i - nie wyszło. "Ale kiedyś - musi się udać", powiedział chirurg, do pacjenta - wiezionego na (ryzykowną) operację. To jest wielka nadzieja, dla ratowania klimatu (poprzez depopulację l)udzkości). Taka bomba M - profesora Kuppelwejsera

Skomentuj