Gdy oddech staje się ciężki...

Kategorie: 

Źródło: unsplash.com

Kiedyś może żyło się trudniej, bo nie było tylu udogodnień technicznych i komunikacyjnych, ale na pewno oddychało się lżej...

 

W minionych dwóch latach ilość zachorowań na zakażenia dróg oddechowych drastycznie wzrosła. Głównym winowajcą jest oczywiście covid-19, choć nie tylko. Nasz układ oddechowy jest co raz bardziej obciążony:

1. Ilość dodatków do żywności pod postacią konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku, spulchniaczy i innych osłabia organizm i nie pozostaje obojętna również na układ oddechowy, np.:

- żółcień pomarańczowa (E110) może wywołać duszności,

- czerwień allura (E129) jest szkodliwa dla astmatyków, może nasilać objawy choroby,

- glin / aluminium (E173) toksyczny dla wielu układów i narządów, w tym płuc.

To tylko trzy przykłady. Jest ich mnóstwo. Najczęstszym szkodliwym działaniem na układ oddechowy jest wywoływanie lub wzmacnianie objawów astmy.

2. Częste korzystanie z klimatyzatorów wysusza błony śluzowe, których zadaniem jest zatrzymanie patogenów i usunięcie ich z organizmu; wystarczy drobne zaniedbanie w konserwacji klimatyzacji, a staje się siedliskiem m.in. grzybów – powoduje to infekcje i alergie.

3. Zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi (dopuszczalne normy są coraz częściej przekraczane) powoduje liczne schorzenia: obciążona zostaje jama nosowa, gardło i płuca. Natomiast pył drobny, poza tym, że dociera do pęcherzyków płucnych, przenika również do krwioobiegu!

Czy wiesz, co może przedostać się do naszego układu oddechowego poza wirusami i bakteriami każdego dnia? Alergeny, grzyby, metale ciężkie i silnie toksyczne związki organiczne. Wszystko to powoduje coraz częstsze infekcje i niewydolność dróg oddechowych. Wykorzystaj zdrowe substancje aktywne, np. takie: https://zdrowersi.pl/suplementy-na-uklad-oddechowy-193 do oczyszczania i wzmacniania części przewodzącej (jamy nosowej, tchawicy, krtani, oksrzeli)  i części oddechowej (płuca). Jakie są korzyści ze stosowania preparatów na drogi oddechowe?

- usunięcie zanieczyszczeń i szkodliwych drobnoustrojów,

- ochrona dróg oddechowych, dzięki czemu rozwój stanu zapalnego zostaje zatrzymany lub przynajmniej zahamowany,

- skrócenie czasu trwania infekcji i zmniejszenie uciążliwych objawów. A te mogą być różnorakie...

Objawy problemów z drogami oddechowymi jest dużo. Problem polega na tym, że część z nich jest typowa, oczywista (duszności i uciążliwy kaszel), a niektórych w ogóle nie wiążemy z niewydolnością oddechową. Jakie oznaki powinny zwrócić naszą uwagę?

a) objawy swoiste, bezpośrednio związane z działaniem układu oddechowego:

ból gardła, chrypka, chrząkanie, drapanie w gardle, kaszel mokry, kaszel suchy, katar, kichanie, nawracające infekcje dróg oddechowych, odkrztuszanie wydzieliny, płytki oddech, spadek saturacji, wysuszone błony śluzowe, świszczący oddech, zapalenie zatok, zatkany nos;

b) objawy nieswoiste, które mogą świadczyć o niewydolności oddechowej:

brak apetytu, nadmierna potliwość i rozedrganie,  omdlenia, problemy z koncentracją, przyspieszona akcja serca, sinica, słabsza wydolność fizyczna, trudności w zasypianiu.

 

Obniżenie wydolności oddechowej i nawracające infekcje dróg oddechowych nie muszą stać się Twoim scenariuszem. Musisz jednak wziąć sprawy w swoje ręce.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj