Gazy cieplarniane mogą pomóc w kolonizacji planet

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Całkiem niedawno informowaliśmy o odkryciu nowego, wyjątkowo niebezpiecznego gazu cieplarnianego, jakim jest perfluorotributyloamina (PFTBA). Związek ten, jak twierdzą uczeni, zagraża ziemskiemu klimatowi, jednak z powodzeniem może zostać wykorzystany do sztucznego ocieplenia obcych planet.

 

Jak wiadomo, planety znajdujące się zbyt blisko gwiazdy macierzystej są mocno rozgrzane a wysoka temperatura uniemożliwia jej skolonizowanie. W przypadku odległych planet, temperatura jest bardzo niska, jednak problem ten mógłby zostać rozwiązany poprzez spowodowanie sztucznego globalnego ocieplenia. Dwutlenek węgla co prawda jest gazem cieplarnianym - wszystko zależy od ilości jego emisji, ale związek PFTBA w porównaniu do CO2 ma ponad 7 tysięcy razy silniejszy wpływ na klimat.

 

PFTBA jest sztucznie wytwarzanym związkiem a jego żywotność wynosi prawdopodobnie kilkaset lat. Kolonizacja odleglejszych planet, na których panują niższe temperatury niż na Ziemi, może zostać ułatwiona poprzez sztuczne jej ocieplenie tym właśnie związkiem. Dobrym przykładem jest planeta Mars i misja "Mars One", która zakłada skolonizowanie tej planety w ciągu następnych kilkunastu lat.

 

Wykorzystanie związku PFTBA może być tym bardziej interesujące biorąc pod uwagę twierdzenia naukowców, że życie na Ziemi mogło przybyć z Marsa a według przeprowadzonych badań, 3.8 miliarda lat temu planeta ta została rozgrzana przez tajemniczy gaz cieplarniany. To z kolei miało spowodować pojawienie się mórz i oceanów na Marsie, co upodobniło Czerwoną Planetę do obecnej Ziemi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj