Francuski uczony odkrył pod portretem Mona Lisy obraz innej kobiety

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Namalowany na początku XVI wieku słynny obraz Mona Lisa może skrywać niezwykłe tajemnice. Najnowsze badania przeprowadzone przez Pascala Cotte, francuskiego inżyniera techniki fotograficznej wskazują, że pod portretem znajduje się drugi obraz, przedstawiający zupełnie inną osobę.

 

Pascal Cotte jest założycielem firmy "Lumiere Technology", która zajmuje się produkcją i dystrybucją kamer oraz analizą wykonanych nimi zdjęć. Uczony stworzył cyfrowo-optyczną kamerę multispektroskopową dużej rozdzielczości, która utrwala fotografie dzieł sztuki malarskiej za pomocą jednorazowego, krótkotrwałego rozbłysku światłem lampy wielowidmowej.

 

Analiza fotografii pozwala rozpoznawać głębsze warstwy farb zastosowanych kolejno na płótnie malarskim, łącznie z wykrywaniem szkiców dokonywanych ołówkiem. Urządzenie francuskiego inżyniera wykorzystano do analizy obrazu Mona Lisa. Badania trwały aż 10 lat a wyniki wywołują kontrowersje wśród znawców sztuki słynnego włoskiego malarza Leonarda da Vinci.

Źródło: Wikimedia Commons

Pascal Cotte ogłosił bowiem, że pod obrazem znajduje się drugi ukryty portret. Według niego to właśnie on przedstawia słynną Monę Lisę, lecz nie jest ona podobna do wersji którą znamy i do której się tak przyzwyczailiśmy. Kobieta przede wszystkim ma inaczej ułożone włosy, nie uśmiecha się i spogląda w innym kierunku.

Źródło: Pascal Cotte

Odkrywca przekonuje, że osoba którą od tak wielu lat uznajemy za Monę Lisę, w rzeczywistości nią nie jest. Wyniki jego badań zostały jednak przyjęte dość sceptycznie - wielu znawców sztuki nie przyjmuje do wiadomości tego, co głosi Cotte. Z pewnością legendarny obraz będzie nas zaskakiwał jeszcze przez wiele lat.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj