Fizycy zbudowali laserową wiązkę holowniczą

Kategorie: 

Foto: Australian National University
Lasery posiadające zdolność przyciągania i odpychnia ogromnych obiektów były dotychczas prezentowane jedynie w filmach science fiction. Jednak uczeni z Australian National University dokonali przełomowego eksperymentu i zaprezentowali swój własny ciągnik laserowy.

 

Oczywiście ich wynalazek nie jest w stanie przyciągać asteroid czy innych obiektów w kosmosie ale być może uczeni są na dobrej drodze. Zaprezentowana laserowa wiązka holownicza potrafi przyciągnąć do siebie cząsteczki o średnicy 1/5 milimetra na odległość 20 centymetrów - to nawet 100 razy więcej niż w poprzednich tego typu doświadczeniach.

 

Technika polega na tym, że laser uderza w cząstkę i przemieszcza się po jej powierzchni, tworząc gorące punkty. Cząsteczki powietrza kolidują z tymi punktami i powodują odrzucanie cząsteczki. Kontrolując polaryzację promienia laserowego, uczeni mogą popychać cząsteczkę a nawet ją przyciągnąć, co jest możliwe w przypadku "pustej" wiązki laserowej.

Źródło: Nature Photonics

 

Opracowany ciągnik laserowy może mieć wiele potencjalnych zastosowań, przykładowo pozwoli kontrolować zanieczyszczenie powietrza. Fizycy uważają, że ich wynalazek można powiększyć i mógłby przemieszczać cząstki na odległość nawet kilku metrów. Technologia może dać również początek przyszłym wiązkom holowniczym, zdolnym do przyciągania ogromnych obiektów w kosmosie.

 

 

Źródło: Australian National University

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika xxx

Będzie działać, jeśli będzie

Będzie działać, jeśli będzie o takiej mocy, aby powodować odparowanie materiału cząstki. Ale chyba nie o taką "wiązkę holowniczą" chodzi... Chyba, że do minimalnej zmiany trajektorii meteorytów - tu każde odparowanie może być użyteczne - wszystko jedno, czy ma zapobiec kolizji, czy np. pozwolić przechwycić obiekt kosmiczny.

Portret użytkownika KR

Laserowe wiązki holownicze,

Laserowe wiązki holownicze, zdolne do przyciągania "ogromnych" obiektów w kosmosie? Ogromne obiekty mają ogromną masę, na skutek czego ulegają ogromnej sile grawitacyjnej, a więc "ogromnie" inna skala zjawiska!

Portret użytkownika KR

Wiązka laserowa to

Wiązka laserowa to spolaryzowana wiązka światła monochromatycznego, czyli promieniowania elektromagnetycznego. Więc w kosmosie będzie działać i to o wiele skuteczniej, niż w atmosferze; gdyż nie będzie tłumiona i rozpraszana przez cząsteczki powietrza. 

Skomentuj