Fizycy wyjaśniają, dlaczego człowiek nie może pamiętać przyszłości

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Czas jest przez przeciętnego człowieka kojarzony jako przeszłość, która już się wydarzyła, oraz przyszłość, która jest nieznana i dopiero nadejdzie. Wydarzenia z przeszłości możemy więc zapamiętać, ponieważ miały one już miejsce. Uczeni uważają jednak, że człowiek jest w stanie pamiętać również przyszłość.

 

Fizycy opublikowali w czasopiśmie Physical Review E eksperyment myślowy, który ma pomóc pogodzić różnice pomiędzy psychologiczną a termodynamiczną strzałką czasu oraz pokazać iż dwie z pozoru sprzeczne ze sobą teorie na temat czasu zawsze muszą się zgadzać ze sobą.

 

Ich eksperyment myślowy polega na tym aby wyobrazić sobie dwie komory, połączone ze sobą rurką o wielkości jednego atomu, w której znajduje się kołowrotek (obrazek poniżej). Jeżeli w jednej z komór znajduje się gaz, jego poszczególne atomy będą przechodzić przez rurkę do drugiej komory w kierunku większej entriopii, napotykając kołowrotek. Natomist licznik znajdujący się na kołowrotku będzie liczył przechodzące przez rurkę atomy gazu, dopóki w obu komorach liczba atomów nie będzie taka sama (stan równowagi).
Fizycy twierdzą, że opisany wyżej system przedstawia pamięć. Licznik znajdujący się na kołowrotku może zostać użyty do przedstawienia wcześniejszego stanu systemu. Dodają również, że można go wykorzystać do oglądania wspomnień z przyszłości ale tylko w przypadku, gdy nic nie spowoduje zmiany w systemie.

 

Jeśli w dowolnym momencie coś spowoduje iż jakikolwiek atom gazu (z przyszłości) nie będzie cofać się dokładnie w taki sposób, aby wrócić w miejsce z którego pochodził, uniemożliwiając przywrócenie oryginalnej konfiguracji, system będzie kierował się ku niższej entriopii. Sugeruje to, że pamięć może zostać wykorzystana tylko jako jednokierunkowa strzałka, reprezentująca czas. Autorzy powyższego eksperymentu twierdzą, że narusza to samą definicję pamięci. Nie pamiętamy przyszłych wydarzeń ponieważ, jak uważają fizycy, mamy błędne wspomnienia.

 

 

Źródło: http://physics.aps.org/articles/v7/47

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj