Fizycy poprosili ochotników o przesłanie zdjęć tajemniczych wyładowań atmosferycznych

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Naukowcy uruchomili projekt Spritecular Citizen Science, aby zebrać dane na temat duszków i innych rzadkich wyładowań atmosferycznych na dużych wysokościach. Zostało to zgłoszone na stronie internetowej projektu.

Duszki vel sprite wyglądają jak czerwonawe błyski. Występują nad chmurami cumulonimbus znacznie wyżej niż zwykłe błyskawice, na wysokości 50-100 kilometrów lub wyżej. Są trudne do zauważenia i zostały wiarygodnie wykryte po raz pierwszy dopiero w 1989 roku, ale natura sprite'ów wciąż nie jest do końca jasna.

 

W związku z tym Burku Kosar z amerykańskiego Goddard Space Flight Center postanowił zebrać bazę danych na dużą skalę w celu zbadania tego zjawiska. Dlatego w ramach nowego projektu każdy będzie mógł zarejestrować się na stronie projektu, przejść szkolenie i rozpocząć zamieszczanie zdjęć, wskazując rodzaj zrzutu oraz czas i miejsce strzelania. 

 

Na podstawie zebranych obrazów badacze stworzą obszerną bazę amatorskich obserwacji wyładowań, która będzie dostępna dla innych naukowców i pozwoli na bardziej szczegółowe badania tych zjawisk.

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj