Fizycy mogą odkryć cząstki mniejsze od bozonu Higgsa

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
W zeszłym roku fizycy potwierdzili istnienie bozonu Higgsa, który został odkryty dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów (LHC) - co dalej? Naukowiec z Uniwersytetu w Południowej Danii twierdzi teraz, że mogą istnieć jeszcze mniejsze cząstki, których dotychczas nie udało się odkryć.

 

Takiego zdania jest Thomas Ryttov, fizyk zajmujący się badaniem cząstek elementarnych i adiunkt w duńskim Centrum Kosmologii i Fenomenologii Fizyki Cząstkowej. Po głębokiej analizie i przetestowaniu wielu teorii przedstawionych w ostatnich latach stwierdził, że istnienie innych, jeszcze mniejszych czątek jest bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek.

 

Kilka teorii przyciągnęło uwagę fizyków a każda z nich proponuje istnienie nowej lub nawet kilku nowych cząstek, mniejszych od bozonu Higgsa. Ryttov dodaje, że on i jego zespół są zainteresowani tymi poszukiwaniami.

 

"Wiemy, że musi istnieć siła, która łączy je [cząstki] ze sobą tak, aby razem mogły stworzyć coś jeszcze większego. Dzieje się to w tym samym momencie co wiązanie kwarków, tworząc protony i neutrony. Jeśli zrozumiemy tę siłę, będziemy w stanie przewidzieć nowe zjawiska fizyczne, takie jak nowe cząstki" - powiedział Thomas Ryttov.

 

Gdy grawitacja, która również posiada zdolność do utrzymywania dwóch obiektów blisko siebie, staje się silniejsza wraz z mniejszą odległością między dwoma obiektami, oddziaływanie silne słabnie. Tak samo gdy przyciąganie grawitacyjne słabnie, oddziaływanie silne staje się silniejsze.

 

Ryttov i jego zespół naukowców uważa, że te niewidzialne miniaturowe cząstki to tzw. techniquarks, czyli rodzaj hipotetycznej fundamentalnej cząstki, opisanej dzięki modelowi Technicolor. Jeśli cząstki te naprawdę istnieją, będą one stanowić naturalne rozszerzenie Modelu Standardowego.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/science/1113101632/particle-physics-smaller-than-higgs-boson-032214/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj