Fizycy dokonali splątania kwantowego w temperaturze pokojowej

Kategorie: 

Źródło: Delft University of Technology
Splątanie kwantowe, określane kiedyś przez Alberta Einsteina jako "dziwne działanie na odległość", dotychczas można było stworzyć w laboratorium stosując bardzo silne pola magnetyczne lub reakcje chemiczne przy ekstremalnie niskich temperaturach, bliskich zeru bezwzględnemu. Jednak naukowcy z Instytutu Inżynierii Molekularnej dokonali ważnego przełomu, który z pewnością będzie mieć wielki wpływ na przyszłe wykorzystanie fizyki kwantowej w technologii.

 

W ramach współpracy Argonne National Laboratory i University of Chicago badacze wykazali, że splątania makroskopowego można dokonać w temperaturze pokojowej przy słabym polu magnetycznym. Podczas eksperymentu, Paul Klimov i jego zespół wykorzystał laser podczerwony aby uporządkować stan magnetyczny tysięcy elektronów i jąder atomowych, a następnie splątano je ze sobą przy pomocy impulsów elektromagnetycznych, podobnych do tych które używane są podczas badań rezonansem magnetycznym (MRI).

 

Okazało się więc, że specjalistyczne laboratoria i bardzo niskie temperatury nie są potrzebne do utworzenia splątania kwantowego. Odkrycie będzie mieć wiele potencjalnych zastosowań, np. w medycynie czy elektronice (kwantowe komputery, kwantowe sieci komunikacyjne). Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Science Advances.

 

 

Źródła:

http://advances.sciencemag.org/content/1/10/e1501015

http://news.uchicago.edu/article/2015/11/20/strange-quantum-phenomenon-achieved-room-temperature-semiconductor-wafers

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj