Fizycy dokonali przełomu w pracach nad kwantowym twardym dyskiem

Kategorie: 

Źródło: Australian National University (ANU)
Zespół naukowców z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego i Uniwersytetu w Otago z Nowej Zelandii powiadomił o stworzeniu kwantowego dysku twardego, w którym udało się przechować dane na rekordową ilość czasu. Stany kwantowe są niezwykle delikatne i zazwyczaj istnieją jedynie przez milisekundy, jednak uczeni opracowali metodę, która pozwoliła przechować dane w takim dysku przez ponad 6 godzin.

 

Twórcy nowego kwantowego dysku twardego uważają, że dzięki zastosowanej nowej technice będzie można przez długi czas przechowywać dane, co może zrewolucjonizować transmisję informacji kwantowych. Uczeni dokonali przełomu przechowując dane w europie (pierwiastek chemiczny), który umieszczono w krysztale. Ten z kolei poddawany był działaniu stałego i zmiennego pola magnetycznego, co pozwoliło utrwalić dane. Dr Jevon Longdell wyjaśnia, że te dwa pola izolują spiny europu i zapobiegają wyciekaniu informacji kwantowych.

 

Tymczasem główny autor badania Manjin Zhong stwierdza wprost iż czas przechowywania danych, dzięki zastosowanej nowej technice jest tak długi, że należy ponownie przemyśleć sposób ich dystrybucji. Uczona dodaje, że nawet gdyby kryształ z danymi był przenoszony przez człowieka, który poruszałby się pieszo, to utrata informacji na pewnej odległości i tak będzie mniejsza niż gdyby dane zostały przesłane za pomocą lasera.

 

 

Na podstawie: http://phys.org/news/2015-01-quantum-hard-breakthrough.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj