Firma HGST wprowadza nowe dyski twarde o rekordowej pojemności 10 TB

Kategorie: 

Źródło: HGST
Należąca do korporacji Western Digital firma HGST zaprezentowała właśnie dysk twardy o największej jak dotąd pojemności 10 terabajtów (TB). Nośnik ten charakteryzuje się przede wszystkim pracą wolną od jakichkolwiek awarii przez prawie 290 lat.

 

Dysk Ultrastar Archiwum Ha10, według HGST, ma zapewnić mniejsze zużycie energii oraz absolutne bezpieczeństwo przed utratą danych, do której najczęściej dochodzi właśnie poprzez awarie. Producent zastosował w tym urządzeniu metodę zapisu SMR (shingled magnetic recording). Jest ono wyposażone w siedem talerzy, zostało wypełnione helem i zapewnia odczyt danych z prędkością 157 MB/s - w przypadku zapisu jest to 68 MB/s.

 

Firma od razu zaznaczyła, że ich nowy dysk twardy o rekordowej pojemności będzie sprzedawany tylko na zamówienie dla właścicieli centrów danych. Co więcej, aby z niego korzystać, konieczne jest zoptymalizowanie oprogramowania. W ostatnich latach, firma HGST prezentowała podobne dyski, w których zamiast powietrza zastosowano hel - w 2013 roku ich nośnik danych posiadał 6 TB pojemności, a rok później było to już 8 TB.

 

 

Źródło: https://www.hgst.com/press-room/press-releases/HGST-Delivers-Worlds-First-10TB-Enterprise-HDD-for-Active-Archive-Applications

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj