Fale dźwiękowe mogą zostać wykorzystane do przyciągania obiektów

Kategorie: 

Źródło: APS/Alan Stonebraker
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Szkocji i Stanów Zjednoczonych opracował w laboratorium funkcjonalny ciągnik akustyczny. Wynalazek ten posiada niesamowitą cechę, jaką jest przyciąganie do siebie niewielkich obiektów.

 

Przyciąganie obiektów za pomocą fal dźwiękowych brzmi jak technologia z filmów science fiction, czyli coś, co wydaje się niemożliwe do wykonania. Oczywiście wiele razy mogliśmy się już przekonać, że "niemożliwe nieistnieje" i tak też jest w tym przypadku. Uczeni stworzyli ciągnik, który wykorzystuje wiązkę akustyczną aby przyciągać obiekty, zamiast odsuwać je od siebie.

 

Ciągnik akustyczny potrafi przyciągać przedmioty ze względu na rozpraszające się fale dźwiękowe podczas zderzania się z obiektem. Jedynym warunkiem jest wysyłanie fal pod odpowiednim kątem, tak jak to zaprezentowano w zamieszczonym wyżej obrazku.

 

Odpowiedni kąt oraz rozpraszanie się fal dźwiękowych tworzy strefę niskiego ciśnienia tuż przed obiektem, powodując jego przyciąganie. W laboratorium, naukowcy wykorzystali ultradźwięki w zbiorniku z wodą, w którym znajdował się przedmiot w kształcie trójkąta równoramiennego. Przeprowadzony eksperyment polegający na jego przyciągnięciu zakończył się powodzeniem, choć uczeni nie wiedzą jeszcze w jakich konkretnych sytuacjach technologia ta mogłaby okazać się przydatna.

 

 

Źródło: http://physics.aps.org/articles/v7/46

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika zuwzuz

Dźwięk wykorzystywany był

Dźwięk wykorzystywany był przez różne cywilizacje na naszej planecie do konstrukcji wielu struktur, np. piramid. Jeszcze trochę nauki nas czeka zanim będziemy w stanie tworzyć takie rzeczy jak cywilizacje przedhistoryczne.

Skomentuj