Europejska Agencja Kosmiczna przetestowała marsjańskie łaziki na pustyni w Maroku

Kategorie: 

Źródło: ESA

Europejska Agencja Kosmiczna przetestowała ostatnio trzy automatyczne łaziki na pustyni w Maroku. Test łazika, który odbył się na Saharze trwał kilka tygodni. W tym czasie, ponad 40 inżynierów przeprowadziło testy terenowe zautomatyzowanych systemów nawigacyjnych w różnych lokalizacjach.

 

Test terenowy, prowadzony przez Centrum Ibn Battuta, odbył się w pobliżu Erfoud w Maroku, na północnym skraju Sahary. Infrastruktura badawcza Europlanet w UE wybrała tę pustynię, ponieważ posiada ona warunki zbliżone do tych, które panują na Marsie.

 

Według ESA, testowanie trzech automatycznych łazików pozwoliło inżynierom ustalić, czy projekty te sprawdzą się na powierzchni Czerwonej Planety.

Horizon 2020 jest częścią kompleksowego projektu „PERASPERA Ad Astra” (łac. „Przez trudy do gwiazd”), który zajmuje się innowacyjnością. Projekt ten jest partnerstwem włoskiej agencji kosmicznej ASI, francuskiej agencji kosmicznej CNES, niemieckiego Aerospace Centre DLR, hiszpańskiej agencji technologii CDTI oraz brytyjskiej agencji kosmicznej UKSA.

Dwutygodniowy test terenowy zakończył się sukcesem. Jeden z trzech samobieżnych łazików zdołał samodzielnie pokonać 1,3 kilometra, odkrył kilka dziwnie wyglądających kamieni oraz wysłał prośbę o zmianę swojej pozycji, aby mógł uchwycić więcej obrazów.

 

Po zakończeniu testów terenowych, PERASPERA przejdzie do kolejnej fazy badań. Projekt ten ma zakończyć się misją kosmiczną, która rozpocznie się w 2023 roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj