Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała „przerażające” dźwięki ziemskiego pola magnetycznego

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Politechniki Duńskiej wzięli sygnały magnetyczne zarejestrowane przez satelity Swarm Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i przetworzyli je na dźwięk. Nagranie audio zostało opublikowane na oficjalnej stronie internetowej ESA.

 

Pole magnetyczne Ziemi jest polem generowanym przez prądy elektryczne w wyniku ruchu prądów konwekcyjnych mieszaniny stopionego żelaza i niklu w zewnętrznym jądrze Ziemi. Chroni planetę przed promieniowaniem kosmicznym i naładowanymi cząsteczkami emitowanymi przez Słońce.

Wystrzelone w 2013 roku trzy satelity Swarm ESA mierzą sygnały magnetyczne pochodzące z Ziemi. Odebrane dane zostały zamienione na dźwięk. Ścieżka dźwiękowa ma być odtwarzana przez głośniki na jednym z placów w Kopenhadze od 24 do 30 października 2022 roku.

„Może to zabrzmieć koszmarnie i przerażająco, ale dokładnie tak brzmi pole magnetyczne naszej planety, od którego zależy nasze życie. Dostaliśmy dostęp do nagłośnienia składającego się z ponad 30 wkopanych w ziemię głośników. Dostroiliśmy je tak, aby każdy głośnik reprezentował inne miejsce na Ziemi i pokazał, jak nasze pole magnetyczne zmieniało się w ciągu ostatnich 100 000 lat” – zauważyli naukowcy.

Zdaniem naukowców celem tego wydarzenia jest przypomnienie ludziom o znaczeniu ziemskiego pola magnetycznego, od którego zależy istnienie życia na Ziemi.

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj