Elon Musk zamierza już w 2022 roku zacząć implantowanie chipów w mózgach

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Elon Musk powiedział niedawno, że wiele wskazuje na to, że jego nowy startup zajmujący się tworzeniem interfejsu mózg-komputer, przetestuje swój pierwszy komercyjny produkt już w 2022 roku. Projekt powstający w firmie Neuralink, ma docelowo przywrócić funkcjonalność całego ciała u tetraplegików i osób z zaburzeniami chodzenia.

 

W wywiadzie dla The Wall Street Journal, Elon Musk powiedział, że firma planuje zainstalować chipy w ludzkim mózgu już w przyszłym roku. Neuralink został z powodzeniem wszczepiony do mózgu małpy i jest teraz gotowy do przejścia do eksperymentów z udziałem ludzi. Neuralink skoncentruje swoje implanty mózgowe na pacjentach niepełnosprawnych, starając się przywrócić im możliwość używania kończyn. Po wejściu tej technologii do obiegu, pierwsze produkty Neuralink umożliwiłyby osobie sparaliżowanej korzystanie ze smartfona, a późniejsze wersje pomogłyby paraplegikom znów chodzić.

 

Elon Musk już od wielu lat postuluje, że jedynym ratunkiem dla ludzkości, przed ciągłym rozwojem sztucznej inteligencji, jest idea transhumanizmu. Zakłada ona korzystanie z najnowszych technologii i połączenie się z nią w sensie fizycznym. Mowa tu o przekształceniu człowieka w cyborga, który stanie się silniejszy i mądrzejszy np. dzięki zaawansowanym protezom czy implantom podłączonym do naszego mózgu. W przeciwnym wypadku, miliarder ostrzega, że możemy przegrać "konkurencję" z robotami i sztuczną inteligencją.

 

Warto przypomnieć, że firma Muska ogłosiła swój pierwszy sukces jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. Firma opublikowała wtedy nagranie wideo świni o imieniu Gertrude, której chirurgicznie wszczepiono urządzenie do monitorowania mózgu, które umożliwiało rejestrowanie jego aktywności na w czasie rzeczywistym. W kwietniu tego roku, startup opublikował film przedstawiający małpę o imieniu Pager, która wykorzystując działający chip interfejsu mózg-komputer, była w stanie grać w gry wideo

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj