Elon Musk przeznacza miliony dolarów na badania, które ochronią nas przed sztuczną inteligencją

Kategorie: 

Źródło: Heisenberg Media/Creative Commons
Filantrop Elon Musk należy do grupy naukowców, którzy traktują sztuczną inteligencję jako poważne zagrożenie dla ludzkości. Postanowił on przeznaczyć kilka milionów dolarów na różne projekty badawcze, dzięki którym będziemy mogli lepiej kontrolować SI i uchronić się przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

 

Elon Musk i Open Philanthropy Project przeznaczyli w sumie około 7 milionów dolarów na organizację Future of Life Institute, która zajmuje się monitorowaniem i minimalizowaniem zagrożeń egzystencjalnych, przed którymi stoi nasz gatunek ludzki. Jednym z poważniejszych zagrożeń jest właśnie sztuczna inteligencja.

 

Future of Life Institute wybrał 37 zespołów naukowych, które otrzymają część pieniędzy na badania. Przykładowo zespoły z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley i Uniwersytetu Oksfordzkiego będą pracować nad algorytmem który będzie uczył się preferencji człowieka, dzięki czemu maszyny będą zachowywać się bardziej ludzko. Specjaliści z Uniwersytetu Carnegie Mellon zajmą się tworzeniem programów, które będą potrafiły wytłumaczyć się człowiekowi z podejmowanych decyzji.

 

Inny projekt, prowadzony przez Heather Roff z Uniwersytetu w Denver, dotyczy tzw. robotów-zabójców. Wojny przyszłości mogą być prowadzone przez inteligentne, uzbrojone maszyny. Dlatego Roff będzie badać możliwości, które pozwolą człowiekowi kontrolować takiego robota oraz jego broń. Naukowcy chcą sprawić aby SI myślała i zachowywała się jak człowiek.

 

 

Źródło: http://futureoflife.org/misc/2015selection

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika AntyElonMusk

Ten pan niech idzie już do

Ten pan niech idzie już do meczetu i ogłosi się nowym prorokiem i ALACHEM. Zasrany konserwatysta egoista patron i bustwo urodzaju i płodności pomyślności ogniska domowego. CH***** ELON ELO.

Skomentuj