Elon Musk przewiduje apokalipsę robotów

Image

Źródło: Flickr/Ricardo Williams/CC BY-NC-ND 2.0

Pierwsze roboty wydawały się mocno ograniczone, wolne i praktycznie bezużyteczne. Po latach sytuacja uległa wyraźnej zmianie - dzisiejsze maszyny potrafią bez większych problemów przemieszczać się po nierównym podłożu i wykonywać różne manewry. Teraz są szybkie, sprawne i mogą korzystać z różnych narzędzi, w tym także z broni palnej.

 

Prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym robotem humanoidalnym, czyli takim, który swoim wyglądem przypomina człowieka, jest Atlas. Maszyna ta zmieniała się na przestrzeni lat. Początkowo mogła przypominać ożywioną kupę złomu, lecz obecnie wygląda bardzo futurystycznie i już sam wizerunek pokazuje stopień zaawansowania.

Image

Robot Atlas - źródło: Boston Dynamics

Oczywiście wygląd to nie wszystko. Atlas potrafi wykonać wiele czynności i jest przede wszystkim bardzo zwinny. Boston Dynamics, firma rozwijająca humanoida przedstawiła niedawno krótki filmik, na którym Atlas wykonuje salto do tyłu. To nieprawdopodobne osiągnięcie jak na maszynę.

Zdaniem Elona Muska, znanego przedsiębiorcę oraz właściciela takich firm jak Tesla, SpaceX czy PayPal, robot Atlas jest zaawansowany ale to jeszcze nic w porównaniu do tego, co będzie potrafił za kilka lat. Jego zdaniem maszyna stanie się w przyszłości tak szybka, że nasze oczy nie będą w stanie jej dostrzec.

Wyobraźmy sobie takiego superszybkiego robota, który otrzymuje broń i wchodzi w skład armii. Na dzień dzisiejszy taki scenariusz wciąż wydaje się mało prawdopodobny, ale to zmieni się gdy tylko zobaczymy kolejne niesamowite postępy robota Atlas. Science fiction wkrótce stanie się rzeczywistością.

 

Ocena:

Impuls EM zabije roboty bo ich mózgi są elektroniczne, więc jak na razie sweet dreams Mr Musk! To już drugi Nostradamus po wielkim Stephenie Hawkingu :) 

0
0

Dodane przez suawco (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Chyba ze taki robot bedzie mial czujniki ktore beda potrafili wychwycic nadochdzaca fale elektromagnetyczna i przelaczyc sie w stan uspienia odlaczajac pelne zasilanie od ukladow, po fali reboot , podlaczenie baterii bazowej i kontynujacja zadania. 

EM Beam dziala tylko na uklady elektroniczne ktore sa podlaczone do zasilania czyli , uklad elektryczny jest zamkniety.  

Bye Bye all Dreams

0
0

Dodane przez AI h (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

EM indukuje w przewodniku obojętne czy układ jest zasilany czy nie.. Zasilanie ma tu akurat pomijalnie małe znaczenie, bo impuls EM indukuje w przewodniku/półprzewodniku napięcia x tysięcy V zależnie od dystansu od żródła, mocy i częstostliwości impulsów z nadajnika. Sugeruję poświęcić trochę czasu na przypomnienie sobie lekcji fizyki lub zajrzeć do Wikipedii. 

Jedyne co może pomóc robotom w takim przypadku to zamknięcie mózgu w metalowej osłonie tzw. puszka Fahradaya, ale nawet wtedy, między mózgiem a modułami peryferyjnymi, serwomechanizmami musi istnieć połączenie kablowe, po którym odpowiednia zaindukowana moc zniszczy układy wewnątrz tej osłony/ekranu. I całe szczęście!

0
0

Dodane przez suawco (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Masz rację ale znając historię postępu, zasady miecza-tarczy, napewno nad tym problemem będa myśleć konstruktorzy i opracują metodę obrony przed EM - wtedy pewnie ktoś wymyśli coś skuteczniejszego niż dzisiejszy EM i tak dalej..

0
0

Dodane przez suawco (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

W układzie zamknietym plynie prad w otwartym nie, wiec fala elektromagnetyczna nie ma co uszkodzic gdyz fala ektronow nie przeplywa w ukaldzie otwartym. Nie myl EM z np blyskawica/paralizatorem gdzie jest wymuszony przeplyw.

0
0

Udało się zabezpieczyć niektóre konstrukcje czołgów uda się i zabezpieczyć roboty. Kwestia czasu....

0
0