Elon Musk nazwał głupcami tych, którzy uważają, że maszyny nie będą mądrzejsze od ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przedsiębiorca Elon Musk ponownie skrytykował tych, którzy nie wierzą w niebezpieczeństwo, jakie sztuczna inteligencja niesie dla przyszłości ludzkości. „Przede wszystkim inteligentni ludzie, którzy mają tendencję do przeceniania swojej inteligencji, nie chcą dostrzegać zagrożeń, jakie stwarza sztuczna inteligencja” - powiedział Musk. Jego zdaniem taka pozycja może doprowadzić do katastrofy.

 

Szef Tesli, SpaceX, The Boring Company i Neuralink Elon Musk jest przekonany, że sztuczna inteligencja stanowi poważne i realne zagrożenie dla ludzkości. Jednak ludzie nie chcą dostrzegać skali problemu.

„Jesteśmy jak dzieci na placu zabaw. Nic wokół nie zauważamy. Martwimy się tym, jak ktoś kogoś nazwał, a nie faktem, że sztuczna inteligencja może zniszczyć ludzkość” - powiedział w wywiadzie udzielonym w 2018 roku.

Jednocześnie przewidział, że „sztuczna inteligencja zajmie miejsce człowieka w hierarchii cywilizacyjnej, a wtedy los człowieka będzie całkowicie z góry określony. Nie będziemy już mogli wyjść poza wydzielone nam ogrody zoologiczne”. Algorytmy mogą nawet wywołać trzecią wojnę światową i doprowadzić do zniszczenia ludzkiej cywilizacji.

„Uważam, że zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji jest znacznie większe niż bomba atomowa” - powiedział w tym samym roku. „Nikt nie myśli, że każdy, kto chce mieć możliwość tworzenia broni jądrowej, jest szalony. I cytujcie moje słowa. Sztuczna inteligencja jest znacznie bardziej niebezpieczna niż broń jądrowa ”.

Niedawno Musk ponownie przemówił na ten temat, odpowiadając każdemu, kto nie wierzy, że komputery mogą przewyższać ludzi zdolnościami poznawczymi w zwykły sposób.

„Od dziesięciu lat mówię to samo o sztucznej inteligencji. Musimy pomyśleć o tym, dokąd zmierza sztuczna inteligencja. Z tego, co widzę, bardzo inteligentni ludzie mylą się, co do sztucznej inteligencji, ponieważ nie wyobrażają sobie, że komputer może stać się znacznie mądrzejszy od nich. To jest wada ich logiki. Są po prostu dużo głupsi, niż myślą."

Obawy Muska podzielali niektórzy przedsiębiorcy, na przykład Sam Altman i naukowcy, tj. Yuval Harari, James Lovelock i zmarły Stephen Hawking byli po ich stronie. Istnieje grono osób, które nie zgadzają się z Muskiem. Tak więc w 2018 roku Eric Schmidt, były prezes zarządu Alphabet, zapewnił, że sztuczna inteligencja przyniesie ludziom tylko dobro, a Musk nie rozumie, o czym mówi. Jerome Pesenti, wiceprezes Facebooka, powiedział mniej więcej to samo w maju tego roku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Najintensywniej ludzkość

Najintensywniej ludzkość stara się wykorzystać A.I - do "obrony pokoju i demokracji". Sprawą czasu jest więc "skojarzenie istoty problemu" ..... i usunięcie przyczyny. Przynajmniej klimat będzie - uratowany

Skomentuj