Eksplodujące gwiazdy mogły powodować masowe wymierania na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf

359 milionów lat temu rozpoczęło się masowe wymieranie gatunków na Ziemi. Jak wynika z przeprowadzonych badań, to globalne zjawisko mogło zostać spowodowane przez eksplodujące gwiazdy. Naukowcy sądzą, że supernowe mogą odpowiadać za co najmniej jedno masowe wymieranie.

 

Najnowsze badania w tym zakresie zostały przeprowadzone przez Briana Fieldsa, profesora astronomii i fizyki na Uniwersytecie Illinois w Urbanie i Champaign. On i jego zespół koncentrował się na granicy epok dewonu i karbonu, ponieważ skały z tamtego okresu zachowały liczne skamieniałe zarodniki roślin, które wydają się być spalone przez promieniowanie ultrafioletowe. Zdaniem naukowców, jest to dowód na długotrwały brak warstwy ozonowej.

 

Katastrofy na Ziemi, takie jak wulkanizm na dużą skalę czy globalne ocieplenie, również mogą zniszczyć warstwę ozonową, lecz dowody w tej kwestii są niejednoznaczne dla danego przedziału czasowego. Natomiast uderzenia meteorytów, erupcje słoneczne i rozbłyski gamma to zjawiska krótkotrwałe, które raczej nie mogłyby spowodować długotrwałej utraty warstwy ozonowej. Dlatego naukowcy wysunęli propozycję, według której jedna lub więcej eksplozji supernowych, w odległości około 65 lat świetlnych od Ziemi, mogły być odpowiedzialne za długotrwałą utratę ozonu w atmosferze naszej planety.

Dowody kopalne wskazują na spadek bioróżnorodności, trwający około 300 tysięcy lat, który 359 milionów lat temu, między okresem dewonu i karbonu, prowadził do masowego wymierania. Sugeruje to możliwość wystąpienia wielu katastrof, być może nawet wielokrotnych eksplozji supernowych. Obecność radioaktywnych izotopów plutonu-244 i samaru-146 w skałach i skamieniałościach, które nie występują naturalnie na Ziemi, zdaje się potwierdzać, że zjawiska astronomiczne faktycznie mogą odpowiadać za tamto masowe wymieranie.

 

Idąc tą drogą, można łatwo dojść do wniosku, że liczne masowe wymierania na Ziemi mogły być spowodowane wybuchami gwiazd. Nie można zatem wykluczyć, że w dalekiej przyszłości, eksplozje supernowych wywołają kolejne wymierania na Ziemi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj