Eksploatacja asteroid może okazać się nieopłacalna

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Już od dość długiego czasu istnieje pomysł dotyczący eksploatacji asteroid w celu pozyskania metali szlachetnych. Miałoby się to odbywać na przykład poprzez dosłowne przyciąganie tego typu ciał niebieskich na orbitę Ziemi. Jak twierdzi pewien astrofizyk, działania te które mają pomóc się wzbogacić, mogą okazać się po prostu nieopłacalne.

 

W 2013 roku miało miejsce bliskie spotkanie Ziemi z asteroidą 2012 DA14, której rozmiar wynosi około 50 metrów i według szacunków waży ona 180 tysięcy ton. Specjaliści z firmy Planetary Resources należącej do Google oszacowali, że sama woda jaką udałoby się wydobyć jest warta 65 miliardów dolarów a metale nawet 130 miliardów dolarów. Oznacza to, że 2012 DA14 jest warty prawie 200 miliardów dolarów.

 

Ta astronomicznie wysoka cena kształtowana jest głównie poprzez koszt wyniesienia asteroidy na orbitę. Astrofizyk Martin Elvis z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) na podstawie swoich obliczeń stwierdził, że nie ma sensu rozpoczynać misji, która pochłania tak ogromne wydatki. Jedynym warunkiem jest prawdopodobność natrafienia na złoto lub platynę.

 

Według szacunków Elvis'a, istnieje zaledwie dziesięć znanych obiektów typu NEO, które mogą zawierać metale z grupy platynowców oraz około 9 tysięcy asteroid na których znajduje się woda, choć znaczna większość z nich prawdopodobnie będzie mała i trudna do namierzenia a obiektów zawierających wodę o średnicy co najmniej 100 metrów może być około 18. Elvis dodaje, że duży rozmiar asteroidy jest konieczny aby cała misja okazała się opłacalna.

 

Na dzień dzisiejszy znane są plany amerykańskiej spółki Deep Space Industries Corporation. Już w 2015 roku na orbicie okołoziemskiej pojawią się 30-kilogramowe pojazdy Firefly, które wylądują na jednej z planetoid Ziemi a w ciągu następnych sześciu miesięcy będą prowadzić badania i zbierać dane. Następnie planowane jest użycie większych urządzeń, zwanych Dragonfly, które zostaną wykorzystane w 2016 roku do wydobycia cennych minerałów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika MONSTER

To że to nieoplacalne to

To że to nieoplacalne to wiadomo było zawsze. Pewna grupa naukowców wyciąga pieniądze od sponsorów, obiecując im mrzonkę. Sam transport powodowalby koszty których nie pokryłyby przychody. Jest jeszcze tańsza opcja- transport asteroidy na Ziemię w sposób naturalny. Czego napewno byśmy nie chcieli dożyć.

Skomentuj