Eksperymenty sugerują istnienie nowego stanu skupienia materii

Kategorie: 

Źródło: Vadim Grinenko/Federico Caglieris

Naukowcy zdobyli dowody na istnienie poczwórnego kondensatu fermionów. Badania nad nowym stanem skupienia materii trwały od niemal 20 lat.

 

Eksperymenty dotyczyły kwantowego stanu nadprzewodnictwa, który pojawia się w wyniku łączenia dwóch par elektronów, tzw. par Coopera, a w wyniku oddziaływań tworzą poczwórny kondensat fermionów. W normalnych warunkach elektrony - ujemnie naładowane cząstki subatomowe - silnie odpychają się, jednak w niskich temperaturach zaczną się łączyć w luźne pary i uzyskają cechy nadprzewodnika.

 

Aby uzyskać poczwórny kondensat fermionów, cząstki muszą być zabezpieczone przed parowaniem, a ich przepływ nie może odbywać się bez oporu. Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie dokonali tego, poddając elektrony niskim temperaturom i wykorzystując specjalny materiał, oparty na żelazie - Ba1−xKxFe2As2.

 

Poczwórny kondensat fermionów powstał w podobnych warunkach jak inne nadprzewodniki, lecz ze względu na jego inne właściwości, naukowcy mówią o nowym stanie skupienia materii. Autorzy badań wskazują, że prawdopodobnie potrzebne będą kolejne lata eksperymentów, aby lepiej zrozumieć ten stan i możliwości, jakie oferuje.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj