Eksperci ostrzegają przed niedoborem słodkiej wody

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Francuskiego Instytutu Nauk Geologicznych i Dartmouth College przeprowadzili badanie, w którym odkryli, że groźba niedoboru słodkiej wody zawisła nad ludzkością bardziej niż oczekiwano. Doszli do wniosku, że topniejące lodowce zawierają znacznie mniej lodu niż wcześniej przewidywali eksperci. 

 

Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. Naukowcy zmierzyli grubość i ruch ponad 240 tysięcy lodowców górskich. Przeanalizowali około 812 tysięcy par fotografii i objęli swoim badaniem niemal 98% terytorium Ziemi.

 

W efekcie okazało się, że wielkość rezerw lodu i wody słodkiej bardzo się zmieniła. Naukowcy obniżyli wcześniejsze szacunki dotyczące wkładu lodowców górskich we wzrost poziomu morza. Na przykład, jeśli stopnieją wszystkie lodowce, z wyjątkiem dużych na Grenlandii i Antarktydzie, poziom oceanu światowego podniesie się nie o 33 centymetry, jak wcześniej sądzono, ale tylko o 25 centymetrów.

 

Lodowce topnieją coraz szybciej. Zmniejszenie całkowitej objętości lodu nieuchronnie wpłynie na planetę znacznie wcześniej niż oczekiwano. Autorzy badania wyjaśnili, że mają nadzieję, że ich prognoza wpłynie na decyzje rządów krajów dotyczące budowy infrastruktury wodociągowej i ochronę źródeł słodkiej wody.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj