Dzień 30 czerwca będzie o sekundę dłuższy - czy spowoduje to chaos w internecie?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Już na początku bieżącego roku naukowcy z Międzynarodowej Służby Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia (IERS) zapowiedzieli, że w tym roku konieczne będzie dodanie dodatkowej sekundy, tzw. sekundy przestępnej. Nastąpi to w ostatnim dniu tego miesiąca. Dzień 30 czerwca potrwa więc do godziny 23:59:60.

 

Dodatkowa sekudna zostanie dodana po raz 26 od 1972 roku. Sytuacja ta jest spowodowana wolniejszym obrotem naszej planety. Przykładowo gdyby obrót Ziemi przyspieszył, naukowcy odjęliby jedną sekundę. W ten sposób próbuje się zsynchronizować czas ziemski z uniwersalnym czasem koordynowanym (UTC).

 

Dla nas, ludzi, dodanie dodatkowej sekundy nie zrobi żadnej różnicy i właściwie nie odczujemy efektów tego zabiegu. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku dzisiejszych technologii, od których jesteśmy po prostu uzależnieni. Dotyczy to głównie internetu i sieci komputerowych.

 

W 2005 roku, kiedy to również postanowiono dodać jedną sekundę, padły niektóre serwery Google. Dziś korporacja ta wie jak poradzić sobie z sekundą przestępną, lecz bez względu na stosowane metody nie ma gwarancji, że nie dojdzie do jakichś awarii. W 2012 roku sporych problemów doświadczyło wiele serwisów internetowych. Nikt tak naprawdę nie wie, co wydarzy się tym razem.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Sam

No rety! przestępstwem jest

No rety! przestępstwem jest nie doliczyć 1dnej przestępnej sekundy.
Ja bym doliczył do epoki Naszej Ery okres sprzed Naszej Ery od dnia 11 sierpnia 3114 roku p.n.e wg. zapisków Majów, czy Azteków, a wyjdzie nam akurat na 1 tydzień urzędowania "Elekta" - rok (2015+3114) = 5129 n.e. (zmodernizowanej Nowej Ery) i możemy oblatywać już międzygwiezdne transportowce do nowych egzo-planetarnych i egzo-słonecznych Rajów - Rajów bez Kabały, bez PO-datków, bez PO-Wybrańców, Moisz-Gołąbków "pokoju". Chyba Was z tym Portalem przejrzano. przykre, a jakże ciepło-autentyczne.. w stylu serii "wydawnictw inernetowych" Wiedza i Życie, zmiany -, albo-losy Ziemi, Wielikija Rosija, Wieczinaja Rosija, i temu podobne dyrdymały opłacane rublami..

Portret użytkownika John Moll

"Chyba Was z tym Portalem

"Chyba Was z tym Portalem przejrzano. przykre, a jakże ciepło-autentyczne.. w stylu serii "wydawnictw inernetowych" Wiedza i Życie, zmiany -, albo-losy Ziemi, Wielikija Rosija, Wieczinaja Rosija, i temu podobne dyrdymały opłacane rublami.."

 

Co Ty za bzdury tu wypisujesz? Może jesteś jednym z wynajętych trolli? Pomyliłeś portale - tu nie zajmujemy się polityką.

Skomentuj