Dzięki reprogramowaniu komórkowemu, życie myszy zostało wydłużone o 30%

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy po raz pierwszy zdołali odwrócić proces starzenia się u zwierząt dzięki reprogramowaniu komórek. Obiektami badań były myszy, cierpiące na progerię, tj. przedwczesne starzenie się - zabieg pozwolił wydłużyć ich życie o 30% i przywrócić im siły witalne.

 

Badacze z kalifornijskiego Instytutu Salka skorzystali z metody reprogramowania komórek. Dzięki niej, dorosłe komórki można cofnąć do fazy indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC), które następnie mogą przybrać postać dowolnej tkanki. iPSC zostały po raz pierwszy wyhodowane w 2006 roku przez japońskiego lekarza Shin'ya Yamanaka, natomiast zestaw czterech genów, dzięki którym możliwe jest uzyskanie takich komórek, to tzw. czynniki Yamanaka.

 

Jednak naukowcom z Instytutu Salka nie zależało na uzyskaniu komórek iPSC - badania sprzed kilku lat wykazały, że podanie ich żywym zwierzętom może mieć fatalne znaczenie dla zdrowia organizmu i prowadzić do rozwoju nowotworów. Dlatego postanowiono reprogramować komórki tylko do pewnego stopnia.

 

Komórki myszy zostały poddane działaniu czynników transkrypcyjnych tylko przez okres 2-4 dni. Natomiast aby uzyskać iPSC, proces ten musiałby trwać do 21 dni. Komórki zostały zatem odmłodzone do pewnego stopnia. Badania wykazały, że dzięki tej technice genetycznej, cierpiące na progerię myszy wyglądały i zaczęły zachowywać się tak jakby były młodsze. Gryzonie zyskały nie tylko na zdrowiu, ale ich długość życia została wydłużona o 30% w porównaniu do zwierząt, które nie zostały poddane temu eksperymentowi.

Komórki mięśniowe myszy przed kuracją (po lewej) i po zabiegu (po prawej) / źródło: Juan Carlos Izpisua Belmonte Lab/Salk Institute

"W innych badaniach, naukowcy kompletnie reprogramowali komórki do stanu podobnego do komórek macierzystych. Lecz my po raz pierwszy wykazaliśmy, że poprzez ekspresję tych czynników w krótkim czasie możemy zachować tożsamość komórek przy jednoczesnym odwróceniu znamion, związanych z wiekiem" - powiedział Pradeep Reddy z Instytutu Salka.

Dzięki tej kuracji, naukowcy mogliby opracować prawdziwy eliksir młodości nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi. Autorzy badania zaznaczają jednak, że potrzebują jeszcze sporo czasu aby udoskonalić proces odmładzania. Przewiduje się, że pierwsze badania kliniczne na człowieku mogą zostać przeprowadzone za około 10 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj