Dwunożny robot Raptor jest najszybszą maszyną na świecie

Kategorie: 

Źródło: KAIST Mechatronics, Systems, and Control Lab
Naukowcy często tworzą roboty wzorując się na człowieku, jednak maszyny przypominające zwierzęta potrafią przemieszczać się niezwykle szybko. W 2012 roku, firma Boston Dynamics zaprezentowała robota Cheetah (Gepard), który osiągał znaczne prędkości i był jak dotąd najszybszą maszyną świata.

 

Dwunożny robot Raptor, który został opracowany przez południowokoreańskich naukowców z KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology), również został stworzony tak aby przypominał swoim wyglądem zwierzę. Jednak robot Raptor został zbudowany na wzór dinozaura, a dokładniej Welociraptora.

 

Choć maszyna ta posiada tylko dwie nogi, potrafi osiągnąć prędkość 46 km/h a momentami nawet więcej. W przypadku robota Cheetah, który również był testowany na bieżni w warunkach laboratoryjnych, było to około 46 km/h, jednak przy większych prędkościach pojawiały się już problemy. Uczeni z KAIST ogłosili, że Raptor oficjalnie osiąga prędkość maksymalną 46 km/h zachowując stabilny bieg, choć w trakcie testów był w stanie osiągnąć jeszcze więcej.

 

Maszyna ta, podobnie jak Welociraptor, posiada również ogon który pozwala zachować równowagę. Raptor potrafi jednocześnie osiągać duże prędkości i pokonywać przeszkody jakie staną na jego drodze. Jego masa wynosi jedynie 3 kilogramy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj