Dwie trzecie gatunków zamieszkujących oceany pozostaje wciąż nieznanych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nowe badanie zapewniło inny sposób patrzenia na bioróżnorodność oceanów na świecie. Według naukowców dwie trzecie organizmów morskich jest wciąż nieznanych nauce. Faktem jest, że żyją w większości na bardzo dużych głębokościach.

 

<--break->

W sumie naukowcy mówią o nieco ponad półtora miliona gatunków. Według różnych szacunków w oceanie żyje od trzech do stu milionów gatunków. Są też poglądy bardziej radykalne. W 2011 roku grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​około 86% lądu i 91% organizmów morskich nie zostało jeszcze odkrytych. 

 

W najnowszym takim badaniu geolodzy ze Szwajcarii, Norwegii, Francji, USA, Niemiec i innych krajów połączyli siły, aby wykorzystać nową metodę analizy środowiskowego materiału genetycznego do oceny bioróżnorodności oceanów. Aby uzyskać wyniki, eksperci przeprowadzili sekwencjonowanie DNA 1,7 tys. próbek znalezionych na dnie rowów oceanicznych. W sumie mieli w rękach około dwóch miliardów sekwencji DNA.

 

W rezultacie z całego zestawu sekwencji nie udało się zidentyfikować prawie dwóch trzecich znalezionego DNA. Zdaniem naukowców wskazuje to na dużą lukę w zrozumieniu bioróżnorodności przez naukowców.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj