Dubai Metaverse stworzy 40 tys. wirtualnych miejsc pracy w 5 lat

Image

Źródło: Pixabay.com

Największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zamierza zmodernizować gospodarkę za pomocą blockchain i wirtualnych światów. Dubaj ogłosił strategię Metaverse, czyli plan, w ramach którego nowa branża stworzy do 40 tys. wirtualnych miejsc pracy i zwiększy PKB miasta o 4 miliardy dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Według księcia Hamdana bin Mohammeda, autora inicjatywy, w Dubaju działa obecnie ponad 1 tys. firm w tym sektorze, które przynoszą gospodarce narodowej około 500 mln USD, a w najbliższej przyszłości będzie ich jeszcze więcej.

 

Jak wynika z doniesień Bloomberga rząd zobowiązał się do opracowania globalnych standardów w celu stworzenia bezpiecznych platform dla konsumentów. Przyciągając prywatnych profesjonalistów i duże przedsiębiorstwa, Dubaj stworzy infrastrukturę i zasady wprowadzania nowych technologii do codziennego życia. Nie wiadomo, czy Dubai Metaverse będzie „jednym światem”, czy też zbiorem autonomicznych usług.

„Nowa strategia kładzie nacisk na rozwój talentów i inwestowanie w przyszłe możliwości oraz zapewni wsparcie szkoleniowe w zakresie metaverse dla programistów, twórców treści i użytkowników platform cyfrowych” – podaje państwowa agencja informacyjna WAM.

Jeśli koncepcja zostanie wdrożona zgodnie z planem, do 2027 r. w Dubaju będzie pracowało 40 tys. specjalistów w miejskim metawersie, a PKB miasta wzrośnie o 4 miliardy dolarów. W przeciwieństwie do krajów zachodnich, a także Chin i Indii, Dubaj szybko wydaje licencje bankowe giełdom kryptowalut i nowym startupom fintech. W ostatnich latach miasto przyciągnęło wielu dużych graczy w tej dziedzinie, w tym liderów rynku Binance i FTX.

 

Mimo że Dubaj dopiero ogłosił „strategię metakosmiczną”, niektóre firmy z tego miasta już planują przenieść swoje biznesy do wirtualnego świata. Na przykład największa linia lotnicza Emirates ogłosiła, że zamierza przenieść swoją działalność do metawersu, a deweloper Damac Group wyraził zainteresowanie budową „cyfrowych miast”, które będą istnieć tylko w wirtualnej rzeczywistości. Co więcej, firma medyczna Thumbay już szykuje się do wdrożenia pierwszego szpitala w metaverse, który będzie pełnił funkcję usługi telemedycyny.

Ocena: