Drukowane protezy mogą mieć duże zastosowanie w medycynie

Kategorie: 

www.youtube.com
Drukarki 3D mają bardzo szerokie zastosowanie a brytyjczycy udowodnili, że przyszłe protezy również mogą być drukowane. Richard Hague z Uniwersytetu w Nottingham zaprojektował niemal identyczną rękę, jaką mieliśmy okazję zobaczyć w znanym filmie "Terminator".

 

Ponad 600 różnych rzeczy, w tym omawiana ręka, znalazły się na wystawie w londyńskim Muzeum Nauki, poświęconej drukowi 3D. Hague, który jest dyrektorem grupy badawczej zajmującej się produkcją i drukiem 3D twierdzi, że protezy tego typu mogą zostać jak najbardziej wykorzystane ze względu na silną strukturę, ruchome złącza i delikatne czujniki - wszystko to udało się osiągnąć w jednym procesie.

 

"To tylko model próbny ale pokazuje układy które odczuwają temperaturę, dają możliwość czucia obiektów i kontrolowania ruchów. Druk 3D daje nam swobodę w tworzeniu skomplikowanych, optymalnych kształtów a nasze badania skupiają się na wbudowanych elektrycznych, optycznych a nawet biologicznych funkcjach" - powiedział Richard Hague.

 

Podobny projekt "Robohand" prowadzony przez Richarda Van Asa zakłada drukowanie tanich, plastikowych protez dla osób które nie mają palców. Dzięki drukarce 3D, protezy mogą być dostępne również dla osób, które wcześniej nie mogły sobie na nie pozwolić.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/dn24382-terminator-arm-churned-out-of-3d-printer.html#.Ulgd0tJFDxB

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj