Drukarka 3D BioBots potrafi tworzyć ludzką tkankę i organy z żywych komórek

Kategorie: 

Źródło: BioBots
Dzięki odpowiednim modyfikacjom i dodaniu odpowiedniego tuszu, drukarki 3D zamiast przedmiotów mogą tworzyć ludzką tkankę a nawet ludzkie organy. Tak właśnie jest w przypadku urządzenia BioBots, które zostało zaprezentowane na wydarzeniu TechCrunch Disrupt w Nowym Jorku.

 

Ta konkretna drukarka 3D została opracowana przez amerykańską firmę BioBots. Wykorzystuje ona specjalny biomateriał i niebieskie światło, które nie uszkadza komórek. Dzięki niej można tworzyć żywe tkanki oraz miniaturowe ludzkie organy, jednak na obecnym etapie tego urządzenia wytworzone "produkty" nie będą miały zastosowania w transplantologii.

 

Twórcy uważają, że dzięki ich drukarce 3D można byłoby przede wszystkim zakończyć testowanie leków na zwierzętach. Równie ważne jest to, że dziś do tworzenia żywych tkanek używa się wielkich i drogich maszyn, natomiast drukarka BioBots jest znacznie mniejsza, tańsza i prostsza w obsłudze.

 

 

Źródło: Phys.org

Więcej: BioBots

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika realista

Szanowni juz nie

Szanowni juz nie przesadzajmy. (cyt) "jednak na obecnym etapie tego urządzenia wytworzone "produkty" nie będą miały zastosowania w transplantologii." Wykorzystujmy te urządzenia do celów faktycznie przydatnych. Ja na mojej niewielkiej drukarce używam głównie żywic, fotoutwardzalnych z palety kolorów CMYK, które kupuję na platformie 3D Desgners. Robię różne rzeczy a czego nie potrafię sam zaprojektować fo kupuję tam gotowe szablony. Po co ktomu tkanki, które do nieczego się nie nadają?

Skomentuj