Druk 3D pozwala odtworzyć szczątki dinozaurów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jak obecnie wiadomo, drukarki 3D posiadają ogrom zastosowań a grupa niemieckich naukowców właśnie wykorzystała tą technologię oraz tomografię komputerową do dokładnego odtworzenia szczątków dinozaurów. Metoda okazała się bardzo pomocna a przede wszystkim zmniejszała ryzyko uszkodzenia szczątek do minimum.

 

Większość skamieniałości jest przechowywanych w odlewach gipsowych, które muszą być na tyle wytrzymałe aby chronić szczątki przed uszkodzeniem. W trakcie usuwania gipsu, delikatne skamieniałości mogą zostać dość łatwo uszkodzone. Niemieccy naukowcy odkryli, że przy użyciu tomografii komputerowej i drukarki 3D można oddzielić skamieniałe kości w taki sposób, który nie zaszkodzi próbkom oraz pozwoli stworzyć ich szczegółową, trójwymiarową kopię.

 

Uczeni wykorzystali tą metodę na niezidentyfikowanych skamieniałościach w Museum für Naturkunde w Berlinie, skanując kość systemem multidetekcyjnym. Dzięki temu uzyskano informacje o stanie i integralności próbek oraz pozwoliło to na dokładną rekonstrukcję szczątek. Następnie korzystając z systemu spiekania laserowego udało się wyprodukować ich dokładną kopię 3D.

 

Autor badania Ahi Sema Issever z Departamentu Radiologii w Charité Campus Mitte w Berlinie powiedział, że najważniejszą zaletą tej metody jest to, że jest nieinwazyjna a ryzyko uszkodzenia skamieniałości jest minimalna, przy czym nie jest nawet czasochłonna. Badania okazały się również bardzo pomocne w zidentyfikowaniu skamieniałości znajdujących się w odlewach gipsowych, które zostały uszkodzone w trakcie II Wojny Światowej.

 

 

Źródło: http://pubs.rsna.org/journal/radiology

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj