Druk 3D posiada ogrom zastosowań w wielu dziedzinach życia

Kategorie: 

Źródło: iGo3D.com.pl
Technologia druku 3D rozwija się w zawrotnym tempie i staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Posiada ona tak wiele zastosowań, że trudno je wszystkie wymienić. Drukarki 3D powoli odmieniają nasz świat.

 

Dzisiejsze drukarki 3D tworzą obiekty korzystając z różnych metod. Pierwsze z nich zostały określone jako stereolitografia (SLA) i technika osadzania topionego materiału (FDM), które zostały opracowane odpowiednio w 1984 i 1988 roku. Jednak dzisiejsze metody są bez porównania lepsze pod każdym względem. Jedna z nich o której warto wspomnieć to technologia CLIP, czyli interfejs ciągłej produkcji płynnej, za pomocą której obiekty powstają w rekordowo krótkim czasie a są jednocześnie bardziej wytrzymałe.

 

Drukarki 3D nie służą tylko do produkcji plastikowych, mało przydatnych przedmiotów czy zabawek. Za pomocą tych urządzeń możemy dziś tworzyć bardzo wytrzymałe obiekty z dowolnego materiału (drewno, metal). Druk 3D pozwala nam zaoszczędzić sporo pracy i czasu przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów.

 

Warto przyjrzeć się temu jak wiele możliwości daje taka technologia. Pod koniec zeszłego roku, naukowcy z Monash University zaprezentowali światu pierwszy na świecie silnik odrzutowy - powstał on dzięki laserowej drukarce 3D. Prace nad silnikami odrzutowymi trwają zazwyczaj od 6 do nawet 24 miesięcy, natomiast druk 3D pozwolił znacznie zredukować czas produkcji do jedynie dwóch tygodni.

Drukowanie przestrzenne potrafi również zadowolić miłośników jedzenia. W zależności od drukarki, możemy wydrukować sobie dowolny produkt spożywczy. W zeszłym roku na crowdfundingowej stronie internetowej Kickstarter pojawił się interesujący projekt drukarki 3D "Foodini", za pomocą której wydrukowalibyśmy sobie każdy rodzaj żywności. Pomysł drukowania żywności jest w centrum zainteresowania amerykańskiej armii i agencji NASA, która chciałaby w ten sposób zapewnić pożywienie dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Druk 3D staje się popularny w motoryzacji. W 2014 roku, dzięki tej technologii skonstruowano pierwszy na świecie drukowany samochód - najpierw za pomocą jednej z większych drukarek opracowano części, co zajęło około 44 godziny, a następnie poskładano je w całość. Wydrukowano oczywiście wszystko prócz silnika, opon i zawieszenia.

Innym, dość ciekawym pomysłem, jest drukowanie mieszkań. W Chinach w ciągu kilku godzin powstają nawet kilkupiętrowe budynki. Dzięki zastosowaniu odpadów z budowy jako "tuszu", firmy budowlane oszczędzają sporo pieniędzy i czasu a powstałe w ten sposób mieszkania wyróżniają się bardzo niską ceną.

 

Podobnie jest w modzie - druk 3D pozwala tworzyć odzież o dowolnych kształtach. Brytyjska architekt Zaha Hadid, która działa również jako projektantka mody, połączyła siły z kilkoma innymi projektantami i architektami. Ich wspólnym dziełem są nowe buty o nietypowych kształtach, które zostały teraz zaprezentowane w Salone del Mobile 2015 w Mediolanie.

Uważa się, że druk 3D może mieć wiele zastosowań w medycynie. Dotychczas udało się wydrukować ludzkie kości, czaszkę, zęby, protezy czy sztuczną skórę. Podobnie jest z naszymi organami - przez ostatnie lata udało sie wydrukować nerkę, wątrobę oraz części twarzy, takie jak ucho czy nos. Naukowcy pracują również nad technologią za pomocą której będziemy w stanie tworzyć funkcjonujące serce, które mogłoby w przyszłości uratować ludzkie życie.

 

Ostatnie zastosowanie drukarek 3D, które jest najbardziej kontrowersyjne i zostanie nieco szerzej opisane, to zastosowanie militarne. Armia USA chce za pomocą druku przestrzennego masowo produkować broń różnego rodzaju. Nieważne czy są to pistolety, karabiny maszynowe czy bezzałogowe maszyny latające.

 

Warto jednak zaznaczyć, że choć nie każdemu wolno posiadać broń, to w przypadku drukarki 3D jest zupełnie inaczej. Każdy może ją nabyć np. drogą internetową. Podobnie jest w przypadku projektów broni, które bardzo łatwo można znaleźć w sieci. Przysłużył się temu Cody Wilson, który opracował pierwszy na świecie pistolet Liberator, wydrukowany w drukarce 3D.

 

Pistolet ten, choć był plastikowy i bardzo wadliwy, dał początek kolejnym wynalazkom. W sieci można znaleźć mnóstwo filmów, przedstawiających różnych ludzi którzy sami postanowili nabyć drukarkę 3D i wydrukować własną broń. Oczywiście w dalszym ciągu mówimy o broni wykonanej z plastiku.

Źródło: Printedfirearm.com

Ostatnio udało się dokonać znacznego przełomu, jeśli chodzi o broń drukowaną. Za pomocą drukarki Da Vinci 1.0, która w Polsce kosztuje około 2500 złotych, opracowano dolny korpus karabinu CM901, obsługującego naboje 7,62 × 51 mm NATO. Broń jest podobno wystarczająco wytrzymała i nie powinna się uszkodzić, co udowadniać mają testy na strzelnicy.

 

Technologia druku 3D rozwija się w zastraszającym tempie i już dziś daje początek nowym drukarkom 4D. Za jej pomocą będziemy mogli tworzyć jedynie pasma materiałów, które po pewnym czasie lub pod wpływem konkretnego czynnika zaczną się przekształcać w to co zechcemy. Tym czwartym wymiarem będzie czas a technologia doprowadzi do kolejnej rewolucji w drukowaniu przestrzennym.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj