Dokonano najprecyzyjniejszego pomiaru prędkości światła - eksperyment potwierdza symetrię Lorenza

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu
Uczeni z Uniwersytetu Zachodniej Australii i Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie przeprowadzili ważne badania, które potwierdziły symetrię Lorenza. Testy spójności przestrzennej prędkości światła dokonano z dziesięciokrotnie większą precyzją niż do tej pory.

 

Sam termin "symetria Lorenza" otrzymał swoją nazwę na cześć duńskiego fizyka Hendrika Lorentza i zakłada, że prędkość światła jest identyczna we wszystkich kierunkach. Jeden z autorów pracy, Stephen Parker z Uniwersytetu Zachodniej Australii  powiedział, że podczas badań częstotliwość sygnałów mikrofalowych była wprost powiązana z prędkością światła, lecz bez względu na kierunek emisji, nie zaobserwowano żadnych zmian prędkości - nawet 18 miejsc po przecinku.

 

Eksperyment zakładał porównywanie czystych sygnałów mikrofalowych z kriogenicznych szafirowych oscylatorów, które ustawiono prostopadle do siebie ale obracano je co 100 sekund. Lecz teraz naukowcy chcą ulepszyć swoją aparaturę aby dokonać jeszcze precyzyjniejszych pomiarów. Według Parkera, pozwoli to zbadać inne sfery w których symetria Lorenza mogłaby zostać naruszona.

 

 

Źródło: http://nt.interia.pl/technauka/news-przeprowadzono-najprecyzyjniejsze-pomiary-predkosci-swiatla,nId,1886293

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj