Do 2060 roku energia słoneczna może zasilić połowę Chin

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według nowego badania opublikowanego we wtorek, energia słoneczna może zaspokoić 43,2 procent chińskiego zapotrzebowania na energię elektryczną w 2060 roku. Cena energii, wynosiłaby tam wówczas mniej niż 2,5 centa za kilowatogodzinę.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Massachusetts, Uniwersytetu Tsinghua, Uniwersytetu Renmin w Chinach w Pekinie i Uniwersytetu Nankai w Tianjin opracowali zintegrowany model do oceny potencjałów i kosztów fotowoltaiki słonecznej w latach 2020–2060 w Chinach. Szczegóły ich ustaleń, zostały omówione w badaniu opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Science.

 

Zespół zintegrował koszty inwestycji i szybkość zmian technologicznych, aby przedstawić konkurencyjność kosztową energii słonecznej w stosunku do energii węglowej, na przestrzeni kolejnych lat. Kluczowe w tej przemianie, są systemy magazynowania energii, które pozwolą wygładzić wahania energii słonecznej. Tylko wtedy, możliwe jest zintegrowanie jej z siecią, w celu zaspokojkenia zapotrzebowania na energię elektryczną.

 

Naukowcy po raz pierwszy dowiedli, że fizyczny potencjał fotowoltaiki, obejmujący liczbę paneli słonecznych, które można zainstalować i ile energii słonecznej mogą wygenerować jest wystarczający. Następnie wykazali jej konkurencyjność kosztową. Ceny energii słonecznej, byłyby równe lub niższe od obecnych cen lokalnej energii węglowej. Ta przewaga kosztowa, oznacza że ​​Chiny mogą zainwestować w pojemność magazynową, taką jak akumulatory, i nadal opłacalnie dostarczać 7,2 petawatogodziny lub 43,2% ogólnokrajowego zapotrzebowania na energię elektryczną do 2060 roku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj