Dłuższe karmienie piersią wpływa na większy iloraz inteligencji w okresie dorosłym

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Karmienie piersią ma wielkie znacznie dla rozwoju dziecka, jednak uczeni zazwyczaj nie skupiają się na tym czy pozytywne efekty utrzymują się w okresie dorosłości. Badacze z Brazylii odkryli, że osoby dorosłe mają wyższy iloraz inteligencji, jeśli za dziecka były dłużej karmione piersią.

 

Badaniem objęto około 3,500 osób, które urodziły się w mieście Pelotas w 1982 roku. Naukowcy zdobyli na temat uczestników badania informacje o ich zarobkach, osiągnięciach w nauce w okresie szkolnym, o wynikach w testach IQ, które były rozwiązywane w wieku około 30 lat i o tym, jak długo byli karmieni piersią w okresie niemowlęcym.

 

Uczestnicy badania zostali następnie podzieleni na 5 grup w zależności od tego jak długo byli karmieni piersią. Naukowcy wzięli również pod uwagę czynniki socjalne i biologiczne, które mogą mieć wpływ na IQ, takie jak wiek matki, dochody rodziców w chwili narodzin oraz ich wykształcenie czy nałogi matki podczas ciąży.

 

Badania wykazały, że efekty są większe gdy matka karmi swoje dziecko piersią dłużej, tj. do 12 miesięcy. Im dłużej uczestnik badania był karmiony piersią w okresie niemowlęcym, tym większa była jego inteligencja w wieku ponad 30 lat. Naukowcy zauważyli również, że ich wykształcenie było wyższe, podobnie jak zarobki.

 

 

Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-03/tl-tlg031615.php

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj