Długotrwałe oglądanie telewizji zwiększa ryzyko zatorowości płucnej

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Osoby które spędzają przed telewizorem co najmniej 5 godzin dziennie mają aż dwukrotnie większe ryzyko zatorowości płucnej niż u ludzi, którzy przesiadują przed ekranem 2,5 godziny. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Osace. Zatorowość płucna polega na zablokowaniu tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez skrzepliny, które powstają najczęściej w żyłach głębokich kończyn dolnych lub miednicy mniejszej.

 

 

Naukowcy przez 18 lat obserwowali 86 000 ludzi. Badania wykazały, że największe ryzyko zatorowości płucnej występuje u fanów telewizji w wieku 40-59 lat. Osoby w tym wieku, uczestniczące w badaniu, oglądały telewizję średnio przez 5 godzin i 40 minut dziennie.

 

Możliwość stałego dostępu do internetu, co pozwala na ciągłe pobieranie ulubionych seriali i filmów - naukowcy uznają za dodatkowy czynnik ryzyka. Regularne długie loty również zwiększały ryzyko zatorowości płucnej. Dlatego lekarze radzą, aby podczas oglądania telewizji co jakiś czas wstawać i często pić wodę. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Tylkomedycyna.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj