Dinozaury używały piór do dezorientacji ofiar i polowania

Kategorie: 

Źródło: tylkonauka

Paleontolodzy wykazują, że dinozaury pierwotnie używały piór do zdezorientowania swoich ofiar podczas polowania. Teoria ta opiera się na obserwacjach owadożernych ptaków zachowujących się podobnie.

 

Według profesora Limsana z Instytutu Nauki i Technologii DGIST, użycie piór do dezorientacji ofiar skutkowało częstszym uciekaniem potencjalnych ofiar przed drapieżnymi dinozaurami. W rezultacie skrzydła i ogon pomagały dinozaurom manewrować w trakcie pościgu, co stopniowo prowadziło do rozwinięcia większych i sztywniejszych piór.

 

Badania wysunięte przez ekologa Piotra Jabłońskiego sugerują, że dinozaury mogły wykorzystywać pióra do zdezorientowania ofiar, co pozwalało im na skuteczniejsze polowanie. Obserwacje interakcji ptaków drapieżnych i owadów potwierdzają, że skrzydła i ogon są używane do manipulowania ofiarami. Podobne zachowania obserwowane u współczesnych ptaków owadożernych wspierają tę teorię.

 

Próby udowodnienia teorii przeprowadzone zostały poprzez stworzenie robota przypominającego pierzastego dinozaura Caudipteryx zoui. Eksperymenty wykazały, że koniki polne reagowały z lękiem na ruchy skrzydeł, ogona i piór robota, co sugeruje, że pióra mogły być używane przez dinozaury do dezorientacji ofiar.

 

Odkrycie upierzenia u drapieżnych dinozaurów wywołało debaty wśród naukowców. Niektórzy uważają, że pióra służyły pierwotnie do ogrzewania ciał, podczas gdy inni sugerują, że mogły pełnić rolę w przyciąganiu partnerów płciowych. Brak jednomyślności w środowisku naukowym dotyczący tej kwestii pozostaje tematem dyskusji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj