DARPA pracuje nad pierwszymi pociskami manewrującymi EXACTO

Kategorie: 

Źródło: DARPA
Amerykańska agencja DARPA słynie z wielu interesujących projektów, które mają swoje zastosowanie przede wszystkim w wojsku. Jednym z nich jest koncepcja pierwszych na świecie pocisków manewrujących EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance), przeznaczonych dla snajperów.

 

Agencja DARPA wskazuje na szereg trudności, z jakimi muszą sobie radzić snajperzy. Zanim dobrze namierzą cel i oddadzą strzał z wielkiej odległości, muszą brać pod uwagę panujące w danym środowisku warunki pogodowe a wystarczy niewielki błąd, aby pocisk nie trafił w cel. Problem jest jeszcze większy, gdy snajper musi wycelować i oddać strzał w jak najkrótszym czasie.

 

Dlatego też trwają prace nad pociskami manewrującymi EXACTO kalibru .50, które znajdują się obecnie w drugiej fazie rozwoju. Pozwolą one zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo snajpera, który będzie w stanie oddać strzał z jeszcze większych odległości i z jeszcze większą precyzją, bez względu na porę dnia czy warunki pogodowe.

 

Prace nad technologią trwają już od pewnego czasu. DAPRA przedstawiła kilka miesięcy temu prezentację nowego pocisku, który potrafi nagle zmienić kierunek lotu i zachowuje się bardziej jak rakieta. Poniższy film idealnie przedstawia możliwości pocisków EXACTO.

 

 

Źródło: http://www.darpa.mil/Our_Work/TTO/Programs/Extreme_Accuracy_Tasked_Ordnance_(EXACTO).aspx

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj