DARPA opracowuje drony wojskowe sterowane za pomocą umysłu

Kategorie: 

Źródło: Damian Gorczan, Pixabay.com

Pentagon planuje opracowanie technologii, która pozwoliłaby na kontrolowanie dronów za pomocą umysłu. Nowatorska idea jest kierowana do żołnierzy i mogłaby stać się niezwykle śmiercionośną bronią.

Program finansowany przez DARPA jest prowadzony przez neurologa, doktora Ala Emondi i został uruchomiony w marcu 2018 roku. Zasadniczym wyzwaniem jest stworzenie nowatorskiego interfejsu mózg-komputer, który nie będzie wymagał wszczepienia implantu.

W maju 2019 r. przyznano fundusze sześciu zespołom naukowców z USA na realizację tego celu. Każdy z nich podchodzi do problemu z nieco innej perspektywy. Na przykład zespół z Carnegie Mellon University testuje, czy sygnały elektryczne i ultradźwiękowe mogą działać jako część interfejsu mózg-komputer, podczas gdy grupa z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa bada żywotność światła w podczerwieni.

Stworzenie urządzenia, które pozwoliłoby żołnierzom kontrolować drony za pomocą umysłów, rodzi różnego rodzaju niepokojące pytania. Co się stanie, jeśli żołnierz przypadkowo pomyśli o manewrze? Co jeśli wróg przechwyci jedno z urządzeń?

Mimo pewnych hipotetycznych przeszkód, stworzenie tego typu interfejsu byłoby rewolucyjne, nie tylko dla wojska. Możliwość sterowania urządzeniami za pomocą myśli mogłoby zostać użyte w smartfonach oraz innych urządzeniach z dostępem do Internetu. Ponadto, użycie go w technologiach medycznych mogłoby by umożliwić komunikację z chorymi o ograniczonej sprawności ruchowej, a także ułatwić ich codzienne życie.

Obecnie zespoły badawcze testują możliwości stworzenia tego typu interfejsu, jednak  jego powstanie może być jak najbardziej prawdopodobne.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj