Darmowe aplikacje pozwalają szpiegować użytkowników urządzeń mobilnych

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że darmowe aplikacje na naszych telefonach komórkowych pozwalają nas szpiegować i kradną nasze prywatne informacje. W tym przypadku wspomniano o aplikacjach, które zamieniają nasze urządzenie w latarkę.

 

Jak się dowiadujemy, wspomniane aplikacje zapisują takie dane jak lokalizacja naszego urządzenia, numery telefonu a nawet treści wiadomości tekstowych. Uzyskane w ten sposób informacje są następnie wysyłane do firm reklamowych oraz tych, które badają rynek. Dzięki nim można śledzić nasze zachowania i nawyki.

 

Eksperci wymienili takie aplikacje jak Super-Bright LED Flashlight, Brightest Flashlight Free oraz Tiny Flashlight+LED. Tak naprawdę to tylko nieliczne osoby czytają warunki korzystania z aplikacji i niewielka część użytkowników urządzeń mobilnych zdaje sobie sprawę, że prywatne dane mogą być przekazywane gdzieś dalej. Tak wynika z amerykańskiej firmy SnoopWall, zajmującej się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.

 

"Wszyscy staliśmy się ofiarami wielu aplikacji na naszych smartfonach i tabletach, które wykonują o wiele więcej funkcji niż powinny. Otworzyliśmy Puszkę Pandory dla złodziei, cyberprzestępców i szpiegów - wszystko przez te aplikacje, do których mamy głupie zaufanie" - powiedział Gary Miliefsky, założyciel firmy SnoopWall.

 

W zeszłym roku amerykańska Federalna Komisja Handlu złożyła skargę właśnie przeciwko jednej aplikacji, która zamieniała telefon w latarkę, ponieważ nie informowała użytkowników o tym, że uzyskane przez nią dane są przesyłane do reklamodawców. Specjaliści uważają, że ostrzeżenie powinno być odbierane przez nas jako przypomnienie - gdy jakaś aplikacja jest darmowa, może ona pozwalać na sprzedaż danych konsumentów.

 

 

Źródło: Dailymail.co.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj