Kategorie:
Źródło: Flickr/A Health Blog/CC BY-SA 2.0
Prawdopodobnie każdy z nas przeżył tzw. efekt deja vu. Wydaje nam się, że przeżywana aktualnie sytuacja miała już miejsce w naszej przeszłości, a czasem potrafimy nawet przewidzieć co wydarzy się za chwilę. Zjawisko to jest bardzo tajemnicze a naukowcy próbują wyjaśnić na czym ono właściwie polega.
Badacze z Uniwersytetu w St Andrews postanowili sprawdzić skąd bierze się deja vu. Przeprowadzili w tym celu odpowiedni eksperyment. Uczestnikom badania, którym monitorowano aktywność mózgu metodą rezonansu magnetycznego, przedstawiono serię powiązanych ze sobą słów, lecz nie ujawniono słowa-klucza, które łączy je ze sobą. Jako prosty przykład - osoby usłyszały słowa "łóżko", "poduszka" i "noc", ale nie poznały ich wspólnego łącznika: "sen".
Naukowcy przepytali uczestników czy spośród powyższego zestawu usłyszeli słowo rozpoczynające się na literę "s". Wszyscy oczywiście zaprzeczyli, lecz później, gdy autorzy badania ponownie przedstawili im zestaw słów, większość osób miała wrażenie, że eksperymentatorzy jednak wypowiedzieli słowo "sen".
Wytwarzając sztuczne poczucie deja vu zauważono, że w momencie tego zjawiska regiony mózgu powiązane z pamięcią były wyłączone. Zaobserwowano jednak aktywność w płatach czołowych, odpowiedzialnych za proces podejmowania decyzji. Autorzy badań wywnioskowali, że nasz mózg po prostu sprawdza nasze wspomnienia a odczuwane przez nas zjawisko deja vu oznacza, iż wykryte zostały w nich błędy. Przyszłe eksperymenty pozwolą ustalić jak blisko jesteśmy wyjaśnienia tego zagadkowego zjawiska.
Źródło:
Ocena:
loading...
Komentarze
Skomentuj