Czy za pomocą myśli możemy sterować ekspresją naszych genów?
Kategorie
Image
www.flickr.com
Naukowcy z Szwajcarii opracowali metodę, dzięki której będzie można sterować ekspresją genów za pomocą siły umysłu. Syntetyczne urządzenia, które będą mogły kontrolować ekspresję genów, mogą dostarczyć nowych możliwości w przyszłych terapiach genowych i komórkowych.
Skonstruowano syntetyczny przełącznik kontroli genów za pomocą umysłu, który umożliwia aktywację mózgu i stanów mentalnych za pomocą bezprzewodowego programu do ekspresji genów w ludzkich komórkach. Komputer oparty na elektroencefalografii (EEG) przetwarza stany mentalne – specyficzne programy fal mózgowych połączonych bezprzewodowo z implantem zawierającym specjalnie zaprojektowane komórki aktywowane światłem bliskiej podczerwieni, regulujące ekspresję ludzkiej glikoproteiny SEAP.
Sztucznie wytworzona ścieżka sygnalizacyjna łącząca komputer z celową ekspresją genów, zawiera bakteryjną cyklazę reagującą na światło podczerwone, która produkuje drugi przekaźnik w cyklu – c-di-GMP, który z kolei stymuluje geny interferonu. Badania pokazały także, że stadny mentalne tj. medytacja czy koncentracja są w stanie zmienić kontrolę produkcji interferonu w komórkach.
Z pomocą cybernetyki powstało urządzenie kontrolowane siłą umysłu, które pozwala aktywować mózg do kontroli bionicznych protez, zaś optogenetyka stworzyła urządzenie połączone z człowiekiem, które w jasny sposób pozwala kontrolować działanie terapeutyczne: poprzez modulacje mózgu, serca i aktywacji genów. Poprzez połączenie cybernetyki i optogenetyki powstało urządzenie, które poprzez stany mentalne tj. koncentracja, medytacja, czy biologiczne sprzężenie zwrotne, wpływa na bezpośrednią kontrolę ekspresji genów w żywych komórkach ssaków. Badania z użyciem tego systemu przeprowadzono z powodzeniem na myszach.
Skonstruowano także samowystarczalny, bezprzewodowy implant optogenetyczny. Implant taki pozwala bezpośrednio i na odległość kontrolować ekspresję genów. Podłączony do aktywności mózgowych, dostarcza połączeń genetyczno – umysłowych. Jest to nowy wymiar elektromechanicznych implantów tj. rozruszniki serca, wspomagacze ślimaka ucha, protezy oczne, mikropompy uwalniające insulinę, czy protezy bioniczne.
W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Szwajcarii udowodniono, że trzy stany – medytacja, koncentracja i biologiczne sprzężenie zwrotne – mogą wpływać na ekspresję transgenu w żywych komórkach. Być może w dalekiej przyszłości, pacjenci będą mogli uczyć się generować pewne stany mentalne tj. uwalnianie od bólu. Urządzenie takie może też będzie miało zastosowanie w leczeniu chorób powiązanych z różnymi aktywnościami mózgu tj. epilepsja. Być może uda się także stworzyć implant produkujący odpowiednie dawki leczniczych białek w czasie, gdy będą one potrzebne.
Oryginalny artykuł: http://www.platom.eu/2014/11/czy-za-pomoca-mysli-mozemy-sterowac.html
- 2799 odsłon
Dodaj komentarz