Czy Polska zostanie europejskim liderem technologii 5G?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Liczne państwa na świecie zaangażowały się w technologiczny wyścig zbrojeń. Sieć 5G ma odmienić wiele sektorów, w tym komunikacyjny i informatyczny, produkcyjny oraz transport. Nowa technologia trafi również w ręce mieszkańców, którzy będą mogli cieszyć się bardzo szybkim internetem i lepszą komunikacją mobilną. W niektórych krajach już testowano sieć 5G a w niedalekiej przyszłości zostanie oficjalnie wdrożona.

 

Zainteresowanie siecią 5G jest bardzo duże między innymi ze względu na możliwość bardzo szybkiego pobierania wielkich plików z internetu. Nowa technologia pozwoli nam ściągać np. filmy o "wadze" 1 GB w ciągu kilku sekund. Chiny zamierzają zostać liderem w tej dziedzinie a jedna z tamtejszych firm, ZTE, zaprezentowała nawet prototyp smartfona obsługującego sieć nowej generacji.

 

Wygląda również na to, że Polska chce wykorzystać okazję, aby stać się regionalnym liderem tej technologii. Ministerstwo Cyfryzacji chce, aby nasz kraj przewodził w sieci 5G w Europie. W lipcu 2017 roku podpisane zostały dokumenty rozpoczynające szeroką współpracę na rzecz wprowadzenia sieci piątej generacji w ramach Strategii "5G dla Polski".

 

Rząd widzi w nowej technologii przede wszystkim szansę na lepszy rozwój gospodarki. Wciąż nie potrafimy precyzyjnie opisać jak wiele sektorów może skorzystać z nadchodzącej sieci 5G i jak wielkie będą korzyści, ale potencjał jest ogromny. Do końca 2020 roku mają pojawić się pierwsze komercyjne produkty dla tej technologii a Łódź stanie się pierwszym miastem, w którym funkcjonowała będzie nowa sieć. W kolejnych latach sieć 5G rozprzestrzeni się na wszystkie miasta i stanie się dostępna w całej Polsce.

 

Źródła:

https://www.gov.pl/cyfryzacja/strategia-5g-dla-polski

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C414806%2Cstrezynska-polska-moze-byc-liderem-...

https://www.tulodz.com/wiadomosci,najszybszy-internet-pojawi-sie-najpierw-w-lodzi-tu-bedzi...

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Gargulec

Tak, już widzę te "zabójcze"

Tak, już widzę te "zabójcze" prędkości w wykonaniu naszych "innowacyjnych" operatorów Biggrin Będzie tak samo jak z LTE (albo wcześniejszym 3G, mega wypierd w kilku większych miastach w ramach pokazówki i wabika na łatwowiernych idiotów, a reszta kraju zobaczy środkowy palec i będzie "szalała" na super szybkim necie, z prędkością w porywach do 3 Mbit/s, przynajmniej do czasu, aż miniaturowy pakiecik danych się nie skończy i zostanie aktywowany "lejek" spowalniający do 1Mbit.

Portret użytkownika Super Atom

Może by z łaski swojej

Może by z łaski swojej Ministerstwo zajęło się cyfryzacją, czyli żebym mógł PITa wysłać podpisanego przez internet, albo mógł uzyskać oficjalną odpowiedź od urzędnika poprzez e-mail, a nie tworzeniem technologii - o tym nie mają pojęcia i lepiej, żeby się do tego nie dotykali.

Portret użytkownika piotr

a masz problem z wysłaniem

a masz problem z wysłaniem pit, czy komunikacją z urzędem przez internet? - no chyba że nie masz internetu- to faktycznie się nie da Język

Nie słyszałeś o Profilu Zaufanym? czy o e-Deklaracjach? od kilku lat tak się rozliczam, a w tym roku nawet wybór formy opodatkowania wysłałem przez internet

Skomentuj